28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


Svatá panna po sto a dvou letech na svém místě

5.6.2020

Mariánský sloup, pomník statečné obrany před švédskou soldateskou, která právě na sklonku třicetileté války vyplundrovala Pražský hrad a vykradla rudolfínskou sbírku, je opět na svém místě na Staroměstském náměstí v Praze. 

Není to jen lokální pražská událost. V naší zemi máme všechno možné, leccos i v hojnosti. Jedno nám ale chybí, totiž sebevědomí. To se projevuje v malichernosti a úzkoprsosti, zvláště pak ve vztahu k vlastní minulosti. Historie není černobílá a je už věru načase dívat se na rakouskou minulost jinak, než jako na jarmareční barvotisk.

Velký hold je třeba vzdát sochaři Petru Váňovi, který celý projekt doslova vydupal ze země. Je dobře, že nebyl v zápase sám a že se nakonec projekt podařilo prosadit i přes nevůli a bigotnost. K postoji pražského magistrátu lze jen poznamenat, že ve dnech, kdy povolil restauraci Parnas zábor nejen chodníku, ale i vozovky, společnost pro obnovu sloupu musela zaplatit zábor plochy na náměstí. Není nic dost velkého a vznešeného, aby se na to nedalo plivnout.

Komunisté kontra Petříček

Komunistická strana, svými preferencemi blízká klinické smrti, držená při politickém životě jen bizarní politickou konstelací, si znovu osobuje nárok na odvolání ministra zahraničí. Kdo si snad myslí, že proto, že ministr Petříček podrazil zahraniční politiku vlády a přidal se na palestinskou stranu spolu s ministrem Zaorálkem a exministrem Schwarzenbergem? Tak pošetilý asi není nikdo. Komunistům se nelíbí, že Petříček se připojil k proklamaci konstatující, že úspěchy Rudé armády za světové války měly za následek komunistickou porobu ve střední a východní Evropě.

Ještě k dopisu Petříčka a spol. Bohužel exministr Schwarzenberg projevil značné ochabnutí důvtipu. V médiích se objevil jeho bonmot, že on jako dědek si už může dovolit říkat pravdu o Izraeli.

Boží prostota! Neexistuje žádná pravda o Izraeli. Existují jen stanoviska, zájmy a podpory. V dané fázi permanentního střetu ten Dopis tří posílil palestinskou stranu a oslabil izraelskou. S pravdou nemá nic společného, protože žádná pravda zde není.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

M. Ilsner kundasem,kundatam 23:20 5.6.2020
J. Vobr 23:22 5.6.2020
J. Matuška Black lives matter? All lives... 22:02 5.6.2020

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.