Sumy, slušnost a co dál
Nedělní ruský útok na ukrajinské město Sumy překročil normu posledních tří let. Americký zmocněnec pro Ukrajinu Keith Kellogg k němu podle AFP řekl,, že ruský útok na ukrajinské město Sumy překračuje hranice slušnosti a je nepřijatelný. To je taková nehoráznost, až je to s podivem, že někdo může něco takového říct. Nicméně zkusme o výroku přemýšlet jinak než polemicky, jinak bychom spadli do příkopu, vyhloubeného mezi oběma tábory, ve světě i u nás doma.
Byl to od generála úlet, nebo jenom nešetrné vyjádření, jakého se může dopustit každý? Generál Kellogg totiž není žádná guma, jak se u nás hezky říká. Vietnamský veterán, důstojník speciálních sil, až do roku 2003 ve vysokých velitelských hodnostech. Ale i takový člověk může šlápnout vedle a tohle bylo opravdu hodně vedle.
Ledaže by to byla známka změny postoje. Až dosud byla Trumpova politika vůči Putinovi překvapivě vstřícná, taky bychom mohli říct, že se tím překračovaly hranice slušnosti, když uvážíme, že jde o říši zla. Ale budiž, snad bylo cílem vyvolání atmosféry porozumění, ve které by se vytvořil prostor pro kompromis. Putin ale dává najevo, že nestojí ani o porozumění, ani o kompromis. Civilní oběti před týdnem v Kryvym Rihu, teď Sumy. Pokud by tedy měla slova generála Kellogga být signálem, že se postoj USA mění, zasloužily by pozornost jiného druhu.
Je to naděje malá, ale nikoli nulová. Ale hodně malá.
Ať se přihlásí ten, kdo ještě věří, že „článek 5‟ má pro nás opravdu reálnou bezpečnostní hodnotu! Američané dávají všanc svoji důvěryhodnost. Mají ale – reálně vzato – ještě nějakou, po Bidenově útěku z Afghánistánu?