29.5.2022 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Středula a podivné existence

2.5.2022

Jako o možném kandidátovi na úřad prezidenta republiky se intenzivněji začalo o Josefu Středulovi mluvit poté, co byl znovu zvolen do čela Českomoravské komory odborových svazů. Výrazně ho podpořil i současný prezident Miloš Zeman. Ostatní kandidáty označil za výsměch a podivné existence. 

Doporučení od Zemana by mohlo a nemuselo být polibkem smrti a každopádně by záleželo na soupeřích. Kdyby se počet „podivných existencí“ zastavil a zůstalo při aktuální nabídce těch, kdo kandidaturu již potvrdili, bez šance by určitě nebyl.

V pozadí stále zůstává Andrej Babiš. Ten rozpoutal bizarní billboardovou kampaň, kdy „tváře z lidu“ sdělují obyvatelstvu, proč bylo „za Babiše líp“. Kampaň je to bezesporu nápaditá, svědčí o tom fakt, že o ní každý mluví, většinou posměšně. Ale mluví. Otázka zní, kam směřuje. Může cílit jak na dosažení prezidentského úřadu, tak na podzimní malé volby a možná i na příští velké parlamentní volby, vzhledem k turbulenci doby mohou blíž, než bychom čekali a chtěli. Pokud cílí na Hrad, můžeme čekat ještě nechutnější příval lží a podpásových úderů, než jakým Miloš Zeman opakovaně získal své voliče.

Ve sféře spekulací se vznáší eventuální kandidatura Petra Fialy. Za vhodnou ji pokládá politolog Petr Sokol, za nejrozumnější variantu by ji bral Jan Bureš a nejsou to zdaleka ojedinělé hlasy. Zatím se ale neventiluje otázka, která by nutně vznikla, kdyby Fiala kandidoval. Kdopak by byl premiérem místo něho? ODS je z Pětky nejsilnější strana. Opravdu silná je ale jen jako součást pětikoalice. Fiala opravdu svými osobními vlastnostmi a politickým umem umí udržovat iluzi soudržnosti Pětky. Možná, že někdy z ODS by to dokázal taky, ale opak je pravděpodobnější. Vůdci jednotlivých partají Pětky jsou v roli premiéra (premiérky) těžko přijatelní ostatním členům Pětky, ale problémy by nastaly s odezvou ve veřejnosti. Pokud by tedy Fiala zamířil na Hrad, nastala by šachová partie Miloše Zemana a na výsledky jeho šachových partií zatím vždycky Česko doplatilo. Někdo by panu Fialovi tedy měl říct: dyť ze Strakovky je taky pěknej výhled...

Aston Ondřej Neff