20.4.2024 | Svátek má Marcela


Stoprocentní předpověď

1.9.2006

Samozřejmě jsem kývnul a spěchám za panem premiérem, řekl na přímou otázku. Těžko si teď někdo troufne odhadovat, zdali je Topolánkova chystaná vláda úplně dočasná nebo málo dočasná anebo definitivně dočasná. Všechny předpovědi letos nějak selhávají - ty politické, stejně jako předpovědi počasí. Takže: nějaká vláda jednou bude a nějaké počasí taky bude, tohle je předpověď se stoprocentní jistotou.

Odvážný krok
Všechny ztřeštěné činy, jichž se dopustil coby hrdina akčních filmů na stříbrném plátně, blednou ve srovnání s tahem Arnolda Swarzeneggera v roli guvernéra státu Kalifornie. Návrh zákona na zavedení stropu na vypouštění oxidu uhličitého znamenal pro něho velkou odvahu i vyjednávací schopnosti.

Coby Republikán se tím dostal do konfliktu s prezidentem Bushem, který podobná opatření odmítá. Nezavděčí se ani ekologickým ideologům, kterým není dobré nic, co je nad rámec organizovaného návratu do jeskyní a zemljanek. A vzhledem k průmyslovému potenciálu Kalifornie, jedné z nejbohatších zemí světa, jistě přijde na přetřes i otázka jaderné energetiky. Ukazuje se totiž, že bez její rehabilitace jsou sny o snížení emisí do roku 2020 o čtvrtinu pouhou chimérou. Což bude mít samozřejmě i důsledky pro evropskou a také naši, českou, politickou scénu. Budeme omezovat spalování fosilních paliv. To je bezesporu ušlechtilý úmysl. Spotřeby energie se ale nebudeme chtít vzdát, ani před rokem 2020, ani po něm.

Pokud tedy z nebe nespadne nějaký epochální vynález pro jednadvacáté století, o jaderné energii se bude muset vážně přemýšlet. V Kalifornii stejně jako v Česku.