17.1.2021 | Svátek má Drahoslav


Stav nouze skončil, nouze pokračuje

18.5.2020

Třetí prodloužení nouzového stavu se nekonalo, vláda o ně nepožádala a zjevně nebylo třeba. Epidemie zjevně ustupuje. Třebaže roušková morálka klesá, žádná dramata se nekonají a je to dobře. 

Můžeme konstatovat, že se česká verze pandemie odehrála bez hororových scén, kdy lidé bez pomoci umírají na chodbách a venku čekají chlaďáky na nálož mrtvol. Je do široka otevřený prostor k debatám a kritikám, je po bitvě a teď má každý šanci být ne generálem, ale třeba profesorem medicíny.

Co kdyby se nákaza explozivně vrátila?

Vyloučené to není. Vláda se ani v tomto případě neodváží šlápnout na brzdu tak razantně, jako to udělala v březnový pátek třináctého. Spíš by se situace řešila podle litovelského receptu soustředěním na napadenou oblast, kde se epidemie rozhořela. Nouzový stav o půlnoci skončil, ale nenastala ta správná chvíle na pálení roušek. Ještě dlouho je budeme nosit při vstupu do veřejných prostor a dopravních prostředků. Dá se čekat, že se stanou součástí naší kultury, jako je to v Asii. Nebude to muset být zrovna covid, ale i takzvaně obyčejná chřipka dovede zabíjet a rouška riziko nákazy snižuje. Oni by ty roušky Asiaté zbůhdarma nenosili.

Budeme sledovat důsledky ekonomické a politické. Ekonomika dostala ránou a celá odvětví ránu smrtelnou – turismus, pohostinství. Celá Evropa se snaží rány zacelit, Chorvati zvou k moři, na pláže do plexisklových kukaní. To bude zajímavá podívaná.

A politické důsledky u nás? ANO si polepšilo, ale čas pracuje proti. Pozoruhodná je pozice sociálních demokratů. Že si těmi červenými svetry nepomohli, to je překvapení koronavirového jara. Jsou tu náznaky, že by nejvíc profitovat mohli Piráti. Pokud se to potvrdí, pak bude čas na povzdech, že se v téhle zemi může stát opravdu všechno.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.