Neviditelný pes

Státnický čin Pavla Zemana

5.12.2019

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman překvapil svým středečním vystoupením asi každého a osvědčil se jako odpovědný politický stratég. Zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové. Nicméně zastavení platí pro členy Babišovy rodiny (nikoli pro syna Andreje, ten se řeší po jiné linii). Takže u Babišů budou mít aspoň částečně veselé Vánoce. Nicméně dotyčnou dvojku Babiš – Mayerová neposlal k soudu, nýbrž vrátil případ k dovyšetření. 

Doslova řekl: Nebyl objasněn skutkový stav v rozsahu nezbytném pro rozhodnutí a došlo k opomenutí odůvodnění některých podstatných otázek v oblasti skutkového i právního hodnocení věci. Po tříleté píli ochotného detektiva Nevtípila se tedy konstatuje, že se nevyšetřilo nic natolik, aby to stačilo k předložení soudu.

Od Pavla Zemana to byl moudrý státnický tah.

Jaké byly jiné možnosti? Kdyby se Pavel Zeman ztotožnil s rozhodnutím dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha, měl by na krku hlavní proud žurnalistiky a ulici, která si přeje nezávislou justici konající podle diktátu pana Mináře z Milionu chvilek. Kdyby poslal Babiše a Mayerovou k soudu, nastala by nekončící právní bitva doprovázená tlakem hlavního proudu žurnalistiky (ten už dávno ví, jak má rozsudek vypadat) a ulice s hlavním řečníkem panem Minářem. Rozhodl se s vědomím politické odpovědnosti a našel řešení, které společnost v nejmenší možné míře destabilizuje. Takže odsunul horký brambor tam, kde ho upekli, a v podstatě vyzval policii, aby přišla s něčím, co by lépe objasnilo skutkový stav v rozsahu nezbytném pro rozhodnutí, jakož aby bylo možné odůvodnit některé podstatné otázky v oblasti skutkového i právního hodnocení.

Z této jednoduché formulace je jasné, že kauza je uvařena z vody, a že dosavadní tříleté bádání nepřineslo nic, co by obstálo u soudu. Má fantazie spisovatele sci-fi je slabá na to, abych si představil, co nového v té věci může i po dalších třech letech ochotný detektiv Nevtípil přinést. Nebo po pěti? Nebo po deseti letech? Bylo by to směšné, kdyby to nebylo k pláči.

Samozřejmě to neznamená, že je Andrej Babiš očištěn. Zřetelně šlo o dotační podfuk, stejně jako trik s dluhopisy je podfuk tím horší, že Babiš zvyšuje daně a sám se podfukem z placení daní vyzul. Jenže ty podfuky byly provedeny tak šikovně, že proplouvají klikatinou paragrafů. Když kluk nezaplatí jízdenku v tramvaji, ruka státu ho dopadne po deseti letech a napaří mu statisícovou exekuci. Na multimilionové podfuky je stát krátký. Ale na vině za tento stav mají podíl i ti, co dnes nejvíc řvou, ČSSD a ODS nevyjímaje, to oni šili zákony tak, aby padly Babišům a Bakalům na míru! Voličům to nevadí a to je další smutný aspekt celého případu.

Během dne se otevírala i kauza případné prezidentské abolice. Viceprezident Ovčáček sdělil národu, že Miloš Zeman se k ní vyjádří v Soukupově televizní show. U toho člověka se nedá vyloučit nic, ani to, že s abolicí přijde jen proto, aby se bavil tím, jak budou všichni zuřivě řvát.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek