25.5.2020 | Svátek má Viola


Staronový Křeček

16.4.2020

Proti návrhu stavebního zákona se postavil nový ombudsman Stanislav Křeček. Je to ten nově připravovaný zákon, který by měl silně zjednodušit schvalovací řízení a odblokovat byrokratické brzdy, které jsou jedna z hlavních příčin zoufalé bytové krizi, ve které se nalézáme.

Mimochodem, celý můj život je ve stínu bytové nouze, nicméně si myslím, že dnes je to ještě horší než kdykoli před tím.

Zpět ke Křečkovi. Ten v minulosti coby právník a poslanec takzvaně hájil nájemníky. V praxi to znamenalo, že bránil liberalizaci trhu s byty a podporoval nouzi o byty. V současnosti je ombudsmanem, nemusím připomínat, že jeho zvolení bylo dramatické a že má proti sobě novodobou národní frontu progresistů, kteří ho označují vším, čím progresisté cejchují všechny, kdo nejsou progresisty. Vymyká se jejich konceptu a programově se rozhodl hájit občana proti zvůli státu. To je úkol hodný Herkula.

Teď ale nehájí občana proti zvůli státu. Teď se pokouší torpédovat stavební zákon, který podporuje zájmy občana. Vyrukoval argumenty, že při přípravě zákona chybí promyšlenost, profesionalita a přiměřenost. To jsou naprosto duté argumenty, aplikovatelné na cokoli. Nový bytový zákon zjednodušuje a zprůhledňuje agendu, zrychluje řízení a omezuje možnosti šikany ze strany parazitních institucí. Svoji námitku předložil v době, kdy je veřejný zájem upřen jinam. Lidé umírají, ekonomika hyne, kdo by se staral o nějaký stavební zákon?

Ombudsman nemá žádnou výkonnou moc, může jen upozorňovat a poukazovat a mobilizovat. Tentokrát mobilizuje to nejhorší, co v České republice je, totiž byrokracii, která se za třicet let neslýchaným způsobem rozrostla a její moc pronikla i do nejtenčích vlásečnic veřejného života. Ano, můžete dnes říct, že komunistický režim byl zločinný, a můžete zbourat Koněvův pomník. Ale za všechno ostatní jsou schopni vás buzerovat, ožebračit a v krajním případě zavřít. Nový stavební zákon slibuje, že zjedná přísun vzduchu do zadušeného stavebnictví.

Ombudsman Křeček se pokouší zabouchnout okénko. Nebudu spekulovat, proč to dělá. Hanebnost to ale je.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.