2.12.2023 | Svátek má Blanka


Spor nabírá na obrátkách

22.9.2008

Dlužno podotknout, že to Pavel Bém dělá chytře. Už to je taktické, že popřel fámy o svých úmyslech kandidovat proti Topolánkovi na post šéfa strany (což se mu říká s lehkým srdcem, protože na to reálnou šanci nemá, zato má dost času, aby si počkal) a naopak prohlásil, že nevidí momentální alternativu k současnému vládnímu řešení. Jeho cesta je cestou postupného mydlení schodů a jak známo, tato metoda bývá úspěšná.

Ještě o mobilizaci
Ladislav Jakl polemizoval v pátek s mým úvodníkem, kde jsem označil Mobilisaci z roku 1999 za vrchol stupidity, zvláště pak proto, že následovala Opoziční smlouva. Dovolte citaci z jeho polemického článku:

Byl to ale jistě slogan pravdivý, snažil se zmobilizovat (česky rozhýbat) stoupence ODS, aby šli k volbám. Nikde ani slovo, proti komu se mobilizuje. Oblíbené tvrzení, že ODS mobilizovala proti levici či ČSSD je stokrát opakovanou nepravdou. Šiřitelé této nepravdy si občas pomáhají o tři měsíce starším heslem Doleva nebo s Klausem. Toto heslo ale nemělo s mobilizačním zvoláním žádnou souvislost. Bylo jedním ze čtrnácti, které ODS tehdy v kampani použila. Jiným bylo třeba Kdo si věří, volí Klause nebo Hlavu vzhůru. Pak by mohli kritikové se stejným oprávněním tvrdit, že ODS mobilizovala proti nevěřícím (si) nebo lidem s hlavou sklopenou.

Co říci na tento pokus udělat ze mě hlupáka a spolu se mnou všechny, kdo v mobilisaci viděli mobilizaci proti levici, neboť zítra bude pozdě (tedy, když levice vyhraje), jelikož nebude možno žíti svobodně. Ladislav Jakl se ohání tím, že "nikde ani slovo, proti komu se mobilizuje". To je pravda. Náš císař František Josef ve svém provolání "mým národům" jasně označil Srbsko jako toho, proti komu dlužno vystoupit se zbraní v ruce. Mobilisační vyhláška ODS toto opomněla. Mohla si to dovolit, protože každému bylo jasné, o koho jde.

Že to bylo provolání ve stylu někdejších kampaní "všichni k volbám", a pokud možno manifestačně? Ach bože, jakých nehorázností se ještě dožijeme!