2.7.2022 | Svátek má Patricie


Spekulace – proč se změnil Babiš

29.3.2022

Těžko si toho nevšimnout. Andrej Babiš předvedl vzorové předání moci a dokonce si za to vysloužil pokárání od prezidenta Miloše Zemana, který už byl natěšený na tyátr s cupováním ústavy a pohrdáním výsledků voleb. Babiš se zachoval férově a choval se tak, že mohl vstoupit do učebnic politické praxe jako příklad demokratického opozičního politika.

Na „obrácení Ferdyše Pištory“ ale věřili jen naivkové, obecně se tento postoj vysvětloval snahou vystupovat v roli nadstranického politika s cílem získat v prezidentské volbě nezbytnou nadpoloviční většinu. Což u nás znamená, že je třeba získat nadpoloviční většinu z pěti milionů hlasů. Pro Babiše by to znamenalo ucházet se i o jiné voliče, než stoupence ANO. Zde začínají potíže – voliči takzvaně nesystémových stran nejsou zrovna loajální demokratickým principům. Kolik komunistů a kolik Okamurových putinistů by volilo Babiše? Otázka za milión, nikdo nezná odpověď. Takže, takto uvažovali mudrcové, Babiš se chová nadstranicky, kamarádí se s Fialou, aby lovil i v jiném rybníku než v tom svém.

Nyní ale očividně s touto politikou přestal, žádná loajální demokratická politika! Nastupuje tvrdá populistická šovinistická demagogie ve stylu „Fiala podporuje Ukrajince, zatímco v Polsku je lacinej sejra a benzín“. Babiš nastoupil na tygra, ze kterého se nedá slézt, jakmile si na něj jednou sednete. Zároveň ale vlezl do zelí Okamurovi a jeho firmě. Ta stojí na deset a plus procentní podpoře voličů. Babiš se mu ji očividně snaží vyluxovat, jako ji vyluxoval komunistům a socialistům. No jo, ale pořád ta procenta urvaná Okamurovi nestačí na vítězství za situace, kdy se v druhém kole prezidentských voleb na začátku roku 2023 dozajista obnoví heslo „všichni proti Babišovi“. Budou ho podporovat síly ze suterénu, komunisté a Trikolóra, Institut Václava Klause, snad i Jiří Paroubek přitlačí. Lukoil dodá peníze, když Němci pořád Putinovi platí za plyn, protože zachraňují planetu. Bude to ale stačit?

Možná ale, že změna kurzu naznačuje, že si to Andrej Babiš rozmyslel a že do prezidentské volby nepůjde. Může ho k tomu vést jednoduchá úvaha. Z Hradu bude mít přímý vliv na svoje kšefty minimální. Stane se předmětem nesrovnatelně větší veřejné nenávisti, než jaké čelil Miloš Zeman. Cena, kterou za volbu zaplatí, ho společensky diskvalifikuje na mezinárodním fóru, takže na summítech se s ním nikdo nebude bavit, protože ho budou brát jako Putinova poskoka – jímž se nevyhnutelně bude muset stát.

Stojí mu to za to? Je všechno možné, ale hlupák nikoli.

Proto se rozhodl vzdát se prezidentské nominace a v době války rozjede svinskou propagandu ve prospěch nepřítele, aby mohl vyhrát příští volby, až bude opravdu ekonomicky zle a mnozí lidé ztratí soudnost.

Toto je spekulace. Možná jsem vedle jak ta jedle. Však uvidíme. Už brzy.

Aston Ondřej Neff


Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...