11.7.2020 | Svátek má Olga


Soudit se, nebo nesoudit

25.5.2020

Koronovirová krize končí – pravda, na Karvinsku si lidé opravdu nemyslí, že to končí. Zatímco až doposud to bylo něco jako generální zkouška na to co dělat, až vypukne opravdová morová rána, na Karvinsku se bude nejspíš zkoušet, jak řešit lokální problém.

 Bude se opakovat to, co se dělo v Litovli a okolí? Zřejmě ta chytrá karanténa nefunguje – panuje zásadní nelibost proti trasování. Každý, kdo chce dostat čestnou kokardu ochránce lidských práv při slově trasování, zvedá prapor revoluce. Třebaže má v kapse telefon s kompletní stopou pohybu za iks dní dozadu.

Karvinsko je problém místní, nicméně jasně se rýsuje konflikt na obzoru. Žaloby na stát kvůli zásahu do podnikání. Tuhle zlatou žílu si nenechají ujít právníci. Ti na tom nemohou tratit. V televizi o tom věcně promluvila ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Pokud podnikatelé mají škody, jako že mají, nechť se obrátí na soudy a prokáží je. Což se nepochybně stane poté, co Městský soud v Praze sestřelil ochranářský trik exekutivy vyklouznout z nebezpečí fintou s ochranou zdraví obyvatelstva. Hned se ozvaly hlasy, že je to zábava na padesát let dopředu.

K věci se vyjádřil i nově jmenovaný předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy. Uvažuje o možném stanovisku Nejvyššího soudu k možným žalobám, aby soudy nebyly zbytečně zavaleny žalobami, které by už dopředu neměly naději na úspěch, řekl doslova.

To zní velmi rozumně, nicméně mějme na paměti, že rozum do politiky nepatří, v politice hrají roli jenom zájmy. A stejně jako pro právníky je možnost žalob vůči státu ohromné lákadlo, je to i pro opozici. Ta na jedné straně pranýřuje vládu za rozhazování peněz a na druhé straně bude hnát živnostníky do soudní ofenzívy: pokud se zachová podle té logiky, podle jaké postupovala až dosud?

Myslím, že to tak bude.

Aston Ondřej Neff


Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.