30.1.2023 | Svátek má Robin


Soudce Šott zprostil Babiše a Nagyovou viny

9.1.2023

Zatím nepravomocně jsou Andrej Babiš a Jana Nagyová bez viny. Není pravda, že jde o zcela nečekané rozhodnutí. Dovolte citovat spolupracovníka Neviditelného psa Zdeňka Jemelíka, který m.j. 7. ledna ve svém referátu o procesu napsal:

Nemění to nic na mém laickém názoru, že obž. Andreje Babiše by měl soud zprostit obžaloby. V případě obž. Jany Nagyové si nejsem tak jistý, i když mi je jí líto: do pekla ji přivedly dobré úmysly. Nebojím se, že tímto názorem ovlivním rozsudek, i kdyby snad můj článek četl někdo z členů senátu, protože soudce Jan Šott má určitě již dnes jasno.

Jasno měl, jak se ukázalo. Jaké to bude mít dopady na výsledek voleb jasné není. Možná menší než by se dalo čekat: stoupencům obvinění nevadilo, postoj odpůrců dobře vystihl ve svém prvním twitterovém komentáři Jiří Lobkowitz:

Televizní vystoupení Andreje Babiše

Bylo avizované na poledne, nechal nás čekat dvacet minut. Konkrétní sdělení – rozsudek vyslechl doma v ložnici, vstávání v pět ráno si tedy pro dnešek prodloužil. Zítra se v Paříži potká se svým kamarádem Emmanuelem Macronem, na diskusi do Primy nepřijde, do Novy ano. Politický proces to nebyl, protože se ukázalo, že jsme v právním státě. Na Hrad chce jít, aby pomáhal lidem.
________________________________________________________

Josef Středula podpořil Danuši Nerudovou
Odstoupení z prezidentské volby Josefa Středuly, to byl zlatý hřeb debaty na České televizi. Pozváno bylo všech devět kandidátů. Andrej Babiš se nedostavil, takže diváci si na sám závěr mohli užít třiceti vteřin ticha, to byl prostor pro poselství každého z nich. V pochmurném prostředí připomínajícím krematorium debatu moderoval Martin Řezníček. Favorité předvolebních průzkumů, Danuše Nerudová a Petr Pavel, si vedli klidně a s přehledem. Nerudová se přihlásila k politické sympatii pravicovým stranám, nicméně podpořila přijetí eura. Petr Pavel obhájil svoji tezi, že Ukrajina patří do Evropské unie i NATO. Z dvojice řazené do béčkové kategorie byl zřetelně lepší Pavel Fischer než Marek Hilšer, který sice osobně působil sympaticky, ale nekompetentně. Zoufalcem pelotonu zůstává Tomáš Zima s nejmenšími preferencemi a kdybych si měl vzpomenout, co zajímavého během těch dvou hodin řekl, nedokázal bych to.

Kapitolu samu pro sebe píše Jaroslav Bašta, který dokonce své některé proslovy přehuhňával z papíru. I během debaty obhajoval svoji tezi, že pokud by byl zvolen prezidentem, odvolal by Fialovu vládu. Roli Čertíka Bertíka převzal Karel Diviš, který hned v prvních minutách vyjel proti favoritům, Babiše nazval srabem, Pavla osočil, že dezertoval do žvanírny NATO a Nerudová že by mohla na Hradě prodávat milosti, jako vysokoškolské tituly. I během další debaty byl útočný a působil to, čemu se říká oživení v sále.

Středulovo odstoupení je tedy skutečný zlatý hřeb debaty. Můžeme spekulovat, zda to bylo předem připravené. Už během debaty se dala vycítit Středulova sympatie vůči Danuši a když pak oznámil své rozhodnutí, doprovodil ho prudkým útokem proti Petru Pavlovi. V těchto dnech Nerudová ztrácí, nejspíš kvůli aféře s prodejem titulů na Mendelově univerzitě. Otázka je, zdali jí Středulovo gesto pomůže anebo zda to bude polibek smrti. Středula je v průzkumech se svými třemi procenty třetí odzadu, za ním je jen Diviš a Zima. Určitě se nestane to, že se jeho tři procenta přilepí k jejím 24,4 procentům – jsou to především jen odhady, nikoli hlasy, sympatie se nedají mechanicky sčítat. Navíc byl Středula oblíbenec Miloše Zemana a jeho voliči spíš patří do tábora Zeman - Babiš, než do penzionátu ušlechtilé Danuše Nerudové. Té, a samozřejmě i Pavlovi, by pomohli odstoupením Fischer s Hilšerem, ale hoši se k tomu zjevně nemají.

Aston Ondřej Neff