6.2.2023 | Svátek má Vanda


Socialistický regulátor Heger

10.1.2013

Ministr zdravotnictví Leoš Heger si podle všeho spletl politickou stranu. Ta, jejímž členem je dnes, totiž o sobě tvrdí, že je pravicová. Jak ale víme, nejrůznější zákazy a příkazy jsou doménou hlavně levice, lhostejno zda té bruselské nebo té naší. Proč se proti nejnovějšímu výkřiku Hegerova státního dirigismu neozvalo vedení TOP 09, je tedy záhadou.

Pan ministr přišel v úterý s novelou, jež obsahuje hned dva razantní nápady. Jedním z nich je uzákonit povinnost restaurací mít v nabídce "nejméně jeden nealkoholický nápoj, který bude stejně drahý, nebo levnější než prodávaný alkohol", druhým je záměr vyhlásit od příštího roku všechny restaurace za nekuřácké.

Určování cen nealkoholických nápojů je naprostý nesmysl. Kdo má chuť na pivo, ten si ho dá, byť by byla limonáda o korunu levnější, a kromě toho řada restaurací nabízí vodu z vodovodu. S ochranou mládeže před alkoholem to nemá už vůbec nic společného, hospodští mladistvým nalévat nesmějí, cena nealkoholických nápojů tady tudíž roli nehraje.

Se zákazem kouření je to už složitější, ale i tady by bylo vhodnější nechat volnou ruku trhu. Existuje už celá řada nekuřáckých restaurací, čajoven a kaváren, v době podávání obědů se nekouří snad ve všech restauracích, a pak jsou podniky, kde se prostě a jednoduše kouří - které ale nekuřákovi nikdo nevnucuje. Majitelé smartphonů si navíc mohou zdarma stáhnout aplikaci "Kde se kouří / nekouří", která obsahuje rozsáhlou, stále doplňovanou celorepublikovou databázi restaurací, u nichž je kromě mnoha jiných údajů uvedeno i to, zda jde o podnik kuřácký, nekuřácký či s oddělenými prostorami. Lidé se tak mohou třeba na ulici podívat, která z nejbližších restaurací jim vyhovuje nejvíc a zamířit do ní.

Chce-li navíc Heger se svým fanatickým komplicem Borisem Šťastným chránit takto děti a mladistvé před kouřením, nemůže jim naopak dát lepší příklad než hloučky kuřáků postávající před každou hospodou. Zatímco dřív je děcka zahlédla leda tak otevřeným oknem, teď budou mít kuřáky přímo na chodníku. Aspoň do té doby, než bude kouření zakázáno i na veřejnosti.

A ti, kteří nad tímto socialistickým zásahem do soukromého podnikání mávnou rukou, se možná budou divit zanedlouho. Ve jménu ochrany našeho zdraví nám začnou nejprve zdražovat a pak rovnou zakazovat jiné výrobky. Už teď se šušká o čokoládě, zřejmě hned po ní přijde na řadu bůček a tlusté od šunky a následovat budou další a další nezdravá jídla. Skutečně jsme tohle před dvaadvaceti lety chtěli?