Neviditelný pes

Smíšené pocity

22.7.2021

Bylo by divné, kdyby autor science fiction příběhů nesledoval poslední události. Je tedy samozřejmé, že mi neunikl patnáctiminutový výlet Jeff Bezose, jeho bráchy plus dvou dalších, seniorky a juniora, na hranici vesmíru. 

Dosáhli výšky jednoho sta kilometrů, takže úředně mají splněno, tam začíná vesmír, tak si to lidé určili. Richard Branson se turisticky proletěl na kraj vesmíru už 11. července, ale stovku neudělal, takže jen otevřel prostor pro akademickou debatu o prvenství: co je důležitější, dřív a níž, anebo později a výš? Kompromisní verdikt zní, že oba lety zahájily kosmickou turistiku v pravém slova smyslu a nezbývá než podumat o tom, zdali je to dobře, nebo špatně. Do kosmického úsilí soukromníci vstoupili a to je pozitivní stránka celého podniku. Princip ale zůstává pořád stejný, spálí se vagóny paliva na to, aby se malý hrášek dopravil tak vysoko, aby bylo možno konstatovat, že byl ve vesmíru.

Začal jsem tou sci-fi… Ta správná sci-fi, ta klasická, technická, a stačí zkouknout jakýkoli díl Star Wars, počítá s technickou výbavou, jaká neexistuje. Millenium Falcon opravdu není roura vysoká padesát pater plná nějakého chemického svinstva. V Arkadském cyklu jsem osídlil Měsíc, ale na základě Miagiho motoru sestrojeného neformálním týmem soukromých odborníků.

Pikantní na celé věci je, že historický turistický let do vesmíru startuje v době, kdy se rýsují otazníky nad turismem jako průmyslem. Celé cisternové lodě zásobují letadla dopravující lidi na nesmyslně vzdálené destinace, aby se tam váleli na lehátku a občas vlezli do moře, aby si v něm zaplavali. Momentálně je turismus omezen pandemickou represí, ale to není jeho jediný omezující faktor. Cítím ve všech kostech, že se blíží doba, kdy bezdůvodné poletování po zeměkouli začne být – zejména mladé generaci – tak nějak pitomý.

O co pitomější je pak skok do výšky, abych se podíval z okna a zvládnul žaludek natolik, abych se nepoblil dřív, než přistaneme?

To je ta tmavší stránka mých smíšených pocitů. Jinak totiž technickému pokroku fandím a Bransonovi i Bezosovi držím palce… a doufám, že se blíží okamžik přelomu, kdy pohyb nebude záviset na chemii, že se energetický zdroj objeví zcela jinde, kde bude jenom sloužit a nebude škodit.

Což všechno, co je chemické (včetně baterek elektromobilů), dělá, tedy škodí.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek