Neviditelný pes

Šlachta přelezl laťku

7.6.2021

Někdejší kriminalista Robert Šlachta neúnavně objíždí republiku a předvolební plakát jeho hnutí Přísaha visí všude možně i nemožně. Píle nese ovoce a nedělní zjištění volebních preferencí Kantaru ho poprvé uvádí do spolku volitelných do sněmovny. 

Jde samozřejmě o průzkum , nicméně trend je zřejmý. Do toho elitního spolku, do něhož už nepatří sociální demokracie a kam se touží dostat Trikolóra. Do politiky Šlachta už jednou zasáhl, a to pořádně. Jako šéf policejního útvaru proti organizovanému zločinu zasáhl na úřadu vlády v roce 2013 a to vedlo k pádu Petra Nečase, zmizernění ODS a nástupu Andreje Babiše – tehdy se rozdaly karty ke hře, která se hraje dodnes a do níž Šlachta chce vstoupit tentokrát jako politický hráč.

Šlachta se obrací k lidem, kteří toho mají takzvaně dost (web je zde). Slibuje jim čas na spravedlnost, tedy jde cestou, kterou vyšlapali jiní, Vít Bárta a po něm s podstatně větším úspěchem Andrej Babiš. Všetci kradnú a já jim to zatrhnu, slíbil Babiš. Šlachta ovšem nemá zátěž dotací pro Agrofert, fíglu s vyvedením a zase zavedením Čapího hnízda a korunových dluhopisů s výtěžkem osvobozeným od daní, i když jde o milióny. V tomto smyslu tedy bude věrohodnější. Jeho program nabízí sedm bodů. V tom prvním slibuje nové zákony a zrušení těch starých, nové soudy a sledování majetku. Chce si posvítit na dotace, i to je chytlavé téma. Třetí bod se týká ochrany slabých se zvláštní zřetelem na to, kdo má nárok na dávky v nouzi. Bezpečnost země je čtvrtý bod, v pátém pak nezávislost země ve všech azimutech, ať je to Rusko s Čínou, nebo EU s USA, nicméně akcentuje příslušnost ke strukturám EU a NATO. Šestý bod se týká, jak jinak, migrantů,, žádné kvóty a nelegálové budižte expedováni pryč. Sedmý bod se týká ochrany životního prostředí, speciální pozornost je věnována výstavbě železnic.

Je to sestaveno tak, jak by si takzvaně zdravě smýšlející občan mohl přát. Důraz je kladen na ochranu: před zločinci, před politiky, před migranty, před cizinou, před suchem a před exekutory. To se jistě dobře poslouchá hlavně těm, kdo mají pocit, že ochranu potřebují. Šlachta – aspoň soudě podle fotek – vypadá dobře, je sympatický, hezky se usmívá. Trend naznačuje, že by se jeho hnutí mohlo do parlamentu dostat. Pak ovšem nastane otázka, co tam bude dělat a s kým. Vřelý vztah s Pirstanem a Spolu si lze těžko představit dnes, jistě že ale po volbách může být všechno jinak. Podstatný bude výsledek Babišova ANO. 

Nástup Babišovy kampaně naznačuje, že se nebojí už s konečnou platností se vymanit ze slušné společnosti. Může nastat situace, kdy mu bude záležet na spojencích. Mohl by k nim patřit i Robert Šlachta? Bylo by to komické k popukání, ale copak je v naší politice něco vyloučené?

Aston Ondřej Neff


zpět na článek