5.12.2023 | Svátek má Jitka


Skoro jako politika

11.4.2006

U každého druhého článku v internetových novinách najdete nějaké hlasování. Z rádia na kterékoli stanici slyšíme - pošlete esemesku s předvolbou atakdál. Hádku o esemesky odstartoval nedávno Paroubek, když jeho sekretariát byl tak tupý a neschopný, že straníkům poslal špatné číslo na esemeskování, takže Paroubek to prohrál se svým soupeřem Gandalovičem v drtivém poměru. Byl ten poměr nespravedlivý? Nebyl, protože prokázal schopnost jednoho a neschopnost druhého sekretariátu. Zpátky k tématu, jsou nezákonné? Zrodil se další pseudoproblém a ten se nyní bude zásadově řešit. Postupně se vystřídají všichni mudrcové, komentátoři, politologové a giganti ducha, i já jsem v řadě, i já se vyjadřuji. Jde o naprostý nesmysl. A voda stoupá, doslova i obrazně.

Internet zdarma
Další hezký námět k hádání. Měl jsem odpovědět do ankety, co si myslím na ideu, že by město mělo platit občanům internet. Aby byl internet zdarma.
Bavil jsem se o tom s novinářem, tedy s chlapíkem, který mi tu otázku položil. Soukromě, tedy mimo pořadí. On to pokládal za výborný nápad. Trochu mě zarazilo to smýšlení. Ten člověk si hrál na písku s bábovičkami, když lidi vyhnali komunisty od válu. A teď, kdy je Paroubek k válu zve zpátky, usadili se v hlavách mladých lidí.

Snažil jsem se mu vysvětlit, že stát potažmo město se má starat - z daní - o to, co nemůže občan zařídil vlastními silami. Tedy, abychom se nemuseli bát na chodníku (bojíme se, zločinnost je hrozivá). Aby ty chodníky byly pořádně vydlážděné (nejsou). Aby pod chodníkem byly kanály, které se neucpou, když zaprší (ucpou se). Toto je role města. Občan nemá běhat s pistolí po ulici a honit násilníky a nemá dláždit chodníky a prošťouchávat kanalizaci. A internet ať si objedná a zaplatí ten, kdo ho chce mít a vydělá si na něj.