23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

Shoda, ale na čem

Klimatická konference v Egyptě nakonec dospěla k výsledku. Založila klimatický fond na kompenzaci škod vyvolaných změnou klimatu zranitelným zemím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Karvaiová 21.11.2022 6:20

Jediná shoda je na tom, že se ti "účastníci zájezdu" dobře nažrali a odpočinuli za peníze daňových poplatníků. Myslím, že se stanu aktivistou. je to lépe placené zaměstnání s mnoha výhodami než toto mé současné.

P. Dvořák 21.11.2022 6:30

Nestanete. Na to musíte mít pajšl. :-)

P. Boublíková 21.11.2022 6:12

https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/male-modularni-reaktory-by-mohly-byt-levnejsi-alternativou-jadernych-elektraren

Jediný komerčně využívaný malý modulární reaktor mají v Rusku. Sakra zas to blbý Rusko, které neumí vyrobit ani budík.

Modulární reaktory se v současnosti staly jakousi modlou. Pamatuji, že ještě nedávno se psalo o tom, že jsou rizikové z hlediska možného teroristického útoku - nelze je tak účinně chránit jako obří jaderku (resp. v principu lze, ale hodně by se prodražily).

Z fyzikálního hlediska jsou však reálné na rozdíl od jaderné fúze , která se čím dál tím víc jeví jako scifi. Dosáhnout v pozemských podmínkách situace, která panuje na Slunci a obdobných hvězdách, není zřejmě jednoduché a asi je to i nemožné.

R. Franz 21.11.2022 6:18

Modlu z toho děláte vy a Aston. Ruská technika díky podpoře Američanů a vykradení Německa včetně mozků svého času dosahovala nepopiratelných úspěchů, čeho dosáhne za embarga do roka a do dne, to jsem fakt zvědav.

P. Boublíková 21.11.2022 6:24

Rusko se nepotřebuje odstřihnout od fosilních paliv, má jich dost. Vzhledem k tomu, že se teď soustředí hlavně na válku, velké technologické pokroky na poli mírového výzkumu se čekat nedají, v tom máte pravdu.

V. Mokrý 21.11.2022 6:32

Války v mnohém vývoj urychlovali.

Válku nechci !

Z. Lapil 21.11.2022 7:22

Na druhou stranu - teroristický útok na městskou elektrárnu není takový průšvih, jako když jednou akci odpálíte desetinu národní produkce.

O. Vašíček 21.11.2022 11:22

Zorganizovat teroristický útok na malou městskou elektrárnu je podstatně jednodušší a levnější než napadnout současnou JE se všemi bezpečnostními mechanizmy. Pokud by se jednalo jen o "odpojení" dodávek, tak možná to menší vliv i když i to může způsobit blackout ve velké oblasti. Ale přímé zamoření může být ve výsledku stejné.

Otázkou stále je, co si lidi představují pod pojmem SMR? Např. SMR z produkce Rolls Royce je stejný model i velikostně, jako je v Dukovanech. Ten bude mít asi i stejnou ochranu.

Pokud si představují něco, co se přiveze v běžném kontejneru, tak to s ochranou bude podstatně horší a k úspěšnému útoku použitelnější.

Z. Lapil 21.11.2022 15:12

Mám dojem, že se nebavíme úplně o tomtéž.

Chci-li bránit elektrárnu, aby se z ní nestal zdroj zamoření, stačí ji zakopat do země nebo solidně zabetonovat. Jasně, vždycky bude existovat bomba, která ochranu rozmetá, ale od jisté velikosti to bude amatérsky nezvládnutelné. Viz úvahy o nedávné explozi podmořského plynovodu.

Chci-li zajistit, aby byla elektrárna odolná jako zdroj, pak platí, že havárie řekněme městské velikosti je MNOHEM zvládnutelnější, než havárie formátu kraje. Zvlášť je-li k dispozici funkční(!) plán výpomoci z krajů sousedních (například: místní nemocnice pojede za cenu vypnutí veřejného osvětlení u sousedů. Ne, bilanci jsem nepočítal, možná konkrétně tahle záměna JE nesmysl).

O. Vašíček 21.11.2022 15:34

Ano. Souhlas. Výpadek "lokálního" zdroje je pro soustavu menší problém než výpadek velkého centrálního s minimální zálohou. Ale to už je problém návrhu sítí a zdrojů. Jejich "zastupitelnosti" a pod. I velké zdroje musí mít zvládnutelnou zálohu. Přeci jen musí být síť funkční i při plánovaných odstávkách, natož pak u neplánovaných. :-)

Občas se ale poukazuje i na terorismus s ohledem na bezpečnost JE. (Měl jsem několik diskusí s p. Radou).

Z. Lapil 21.11.2022 15:59

Určitě vím, že Dukovany měly už při spouštění funkční dvojitý plot - obchuzkovou trasu pro vojáky se psy.

Což je taky svým způsobem jen předvádění ramen, protože na ocelové stožáry VVN stačí flexa a je-li dotyčný terorista inteligent, tak nedorizne a na patřičný vítr počká na druhém konci světa.

O. Vašíček 21.11.2022 11:45

Aby byly SMR levnější na vyrobený výkon, tak se musí změnit legislativa. A pokud se změní, tak zlevní i velké reaktory.

Z hlediska legislativy nezáleží na velikosti, ale že se jedná o jaderné zařízení. Musí mít spoustu certifikátů, schválené místo provozu, apod.

Další otázkou je, co si představujeme pod pojmem "Malý modulární reaktor"? Z pohledu RollRoyce je to stejný reaktor, jaký je v Dukovanech (konstrukčně i velikostně), jen má mírně nižší výkon. Pro jeho montáž se musí postavit i ekvivalent JE Dukovany (pomocné provozy, místo pro umístění reaktoru, atd..). RR jen doveze reaktorovou nádobu a má standardizované okolní technologie. Ale ve své podstatě se jedná o klasickou stavbu JE. Aby jim to vycházelo levněji, než klasická kusová výroba, tak by roční produkce měla být 200 ks!

Pokud je představa, že se to doveze v klasickém kontejneru a zapojí se jen dráty, tak takový reaktor ještě není ani ve vývoji. :-)

R. Franz 21.11.2022 6:12

Ano, dotace jsou almužny. Ale když je vybírání z klobouku dotovaných byznysem, kterým se pakují ti nejbohatší a chdák a dvvam jim k tomu tleská, pak není problém v tom, kdo dotaci poskytuje ani v tom kdo ji čerpá, ale jen v tom, kdo ty prachy z klobouku, pro stavbu vlastního hnízda, chceteli třeba i čapího vyzahuje a má na tom postavený business. A takový v Česku neběhá jeden.

R. Franz 21.11.2022 6:14

dav tleská

L. Frydryšek 21.11.2022 6:07

Ty konference to je takové show, jaká je OVM na Čt 1 a Čt24 (kterou jsem viděl naposledy někdy z jara l.p. 2018), hodně otázek, ještě víc odpovědí v kterých se účastníci ne a neshodnou, nebo je okecají.

M. Mařák 21.11.2022 5:41

Zelená rakovina lidstva je bohužel stejně zhoubná ideologie jako národní socialismus a komunismus.

M. Pecina 21.11.2022 6:26

Ve skutečnosti je to pořád ten samý socialismus jen jinak zabalený.

V. Mokrý 21.11.2022 5:31

Astone, shoda je na tom, že tyhle konference i všichni jejich účastníci, jsou na nic.

Nahlas to však neřeknou a nadále se budou poplácávat po ramínkách. Zatím !!

J. Strakoš 21.11.2022 5:39

Dovolím si nesouhlasit - tyto konference slouží k tomu, aby ideologie byla oficiální a nastavila se ta správná myšlenka do hlav politiků a davu. A přitom se nastaví správné penězovody. Třeba teď se uvolnil balík, který bude sloužit jako kompenzace. Možná si klademe otázku, co se s těmito penězi (respektive s těmi, které zůstanou po všech odkloněních) stane? Ale ti, co se účastnili konference se ptají - jak velká bude odkloněná částka? Kdo o ní bude rozhodovat?

V. Mokrý 21.11.2022 5:42

Jo, k tomu všemu ano. Jenom pro samotnou přírodu - nic.

J. Strakoš 21.11.2022 5:55

A tak v tom se zase shodneme.

B. Liborek 21.11.2022 6:20

R^

R. Langer 21.11.2022 5:31

Pokud vědci přijdou...

Nikoliv. Až, a jestli vůbec. Do té doby je naprosto zbytečné se o tom bavit.

V. Mokrý 21.11.2022 5:28

Astone,

ten poslední odstavec je za 1*, má však 25let zpoždění.

A. Dudík 21.11.2022 4:30

ŽIVOT A VEŠKERÉ DĚNÍ NA PLANETĚ ZEMĚ ŘÍDÍ BŮH !!!

Počínaje Velkým třeskem .;-O;-O;-OR^R^R^

L. Frydryšek 21.11.2022 5:56

Život a veškeré dění na planetě Země měl řídit Bůh, měl, ale svěřil to zbrkle, unáhleně Adamovi a Evě.

M. Pivoda 21.11.2022 6:35

No ano, dle Bible se i z antikrista Šavela stal apoštol Pavel - při cestě do Damašku. Při úvaze o Egyptu, se ze zpátečníka Neffa stal český progresivista Ondřej Neff?

Jenže antikrist Šavel slyšel Slovo Boží. Co ale pohnulo mozkovou neuronovou sítí českého sci-fi spisovatele?

P. Válek 21.11.2022 3:40

R^

F. Žůrek 21.11.2022 3:34

Ano. Takové konference jsou k ničemu, protože to tak docela není a nikdo na nic nedbá... "Bližší je košile než kabát," se říká. Každý se jen o sebe stará a na ostatním mu nezáleží... Zdař!

P. Rada 21.11.2022 2:44

Chtělo by to od autora trochu osvěty ve fyzice a navíc sebereflexi s hlediska občanské odpovědnosti. Pak by totiž výrok :

..."Čína, která je druhá nejsilnější ekonomika světa a v oboru znečištění je největší znečišťovatel (29,3 procent celosvětově, dvakrát víc než USA a třikrát než celá Evropa) nepřispěje ani brďol"...

Mohl znít docela jinak. Tedy nebyl hrubě pokřiven a maskován učtěpačností.

Pokřivenost tkví v tom, že momentální imise totiž s fyzikální podstaty nemají okamžitý vliv na G.W. To analogicky jak výkon ve watech odpovídá energii v joulech až teprve pokud působí v čase.

S hlediska občanské odpovědnosti je v textu i další podvrh. Aston se totiž vyhnul přepočtu na obyvatele jakoby jedinec neměl žádnou spolu-odpovědnost. Pro srovnání uvádím věcnou studii:

https://chmibrno.org/blog/emise-co2-a-dalsich-sklenikovych-plynu/

Poctivěji vzato tedy neseme na sobě právě my občané češi za vývoj glob klimatu v přepočtu na kumaulativní imise i jedince jednu s nejvyšších měrných vlivností.

Žel právě nejschopnější rétoři ale zároven i fosilně nejbezohlednější lidé, tento ostudný fakt rádi zametají pod koberec.