20.3.2023 | Svátek má Světlana


Senát kývl na ústavní šlamastyku

9.3.2023

Senátní jednání o novele zákona k omezení červnové valorizace důchodů trvalo sedm hodin. Ke stanovisku ústavně-právního výboru (psal jsem včera) se přidal i známý senátor Václav Láska: „Já jsem přišel do Senátu jako právník a jedním z mých hlavních úkolů bylo dbát na čistotu zákonů. Bylo by pro mě ostudné hlasovat pro novelu, kterou by pak případně zrušil Ústavní soud,‟ řekl k tomu. Nicméně senát novelu schválil výraznou většinou 48 ku 12 – pikantní je, že k opozici se přidali i pirátští senátoři. K podání k Ústavnímu soudu je našlápnuto a hlavně: na bolehlav má zaděláno čerstvý prezident Petr Pavel, který by se měl ve čtvrtek ve dvě odpoledne ujmout úřadu.

Má v zásadě čtyři možnosti. Slíbil, že se k věci vyjádří v pátek, může tedy říct, že si to ještě rozmyslí, čímž problém odsune a pak nastávají ostatní tři možnosti. Může novelu zamáznout a vrátit sněmovně k novému projednání, čímž zahájí kariéru prezidenta aktem, kterým by se mělo šetřit jak šafránem. Třetí možnost je, že novelu podepíše a je vymalováno a čtvrtá, že bude dělat mrtvého brouka – a tím novela propluje k oficiálnímu vyhlášení.

Když bude dělat mrtvého brouka, ztratí tvář a sesype se mu na hlavy posměch ze všech stran. Když novelu schválí, automaticky tím dostane cejch stranického prezidenta, na zasypávání příkopů může zapomenout a půjde v Zemanově stopě, ale zatímco Zeman stranil Babišovi, on bude mít fialovou uniformu. Navíc, jestli opozice uspěje u Ústavního soudu, k fialovému fráčku přibude červený šaškovský nos – na tuto možnost upozornil ve svém projevu senátor Láska. Když novelu prezident zamázne, strhne se mela: ona je situace skutečně kritická a novela opravdu vyjadřuje snahu zbrzdit hrozící pád do finanční propasti.

Po vzoru písně V+W o Golemovi přidám ještě variantu pátou.

Vyvinout zásadní iniciativu vůči politickým stranám i veřejnosti. Novelu vetovat a zároveň důrazně až ultimativně vybídnout jednání opozice a vlády k řešení kritické situace. Připomenu poslední Zemanův interview na Primě. V záplavě posměchu zanikl jeden jeho významný apel: prezident připomněl, že sekeru sto miliard rozpočtu zasadily rukou společnou a nerozdílnou ANO, ODS a SPD zrušením superhrubé mzdy, slíbily, že tahle vražda rozpočtu bude omezená na dva roky a to se nestalo. Mají tedy společnou odpovědnost, není na co se vymlouvat. Hrdinské obstrukce a poutání k pultíku jsou směšné a hlavně zbytečné, protože vítězství současné koalice v této podobě v roce 2025 je tak jako tak velmi nepravděpodobné. Daleko pravděpodobnější je zhroucení veřejných financí. Nový prezident získal mandátem tří a půl milionu hlasů takovou autoritu, že ji může v této kritické chvíli využít k výzvě: nechte pletich a pošetilostí, je třeba zásadních kroků a ty se bez nedají udělat bez odpovědného přístupu aktérů, kteří to zavinili – ANO, ODS a SPD.

Aston Ondřej Neff