Neviditelný pes

Sci-fi napřesrok

22.10.2020

Vláda reagovala na růst druhé vlny pandemie a zavedla restrikce skoro tak silné, jako byly na jaře. Stručně řečeno, zařízla maloobchod, průmysl ještě jede. Hrozba mrazáků na mrtvoly je reálná, dokud nebudou, pořád tu bude prostor pro námitky. Až mrazáky začnou mrtvoly mrazit, dozvíme se, že to vláda nezvládla.

Nicméně posun v postojích opozice nastal. Už to není seriál slíbili roušky, nejsou roušky – musíme šít roušky, nedali roušky – roušky jsou náhubek demokracie, sundejte roušky – odhoďte roušky, my chceme svobodu. Teď je heslo dne – řiďte se tím, co vláda dělá, spočítáme jí to, až bude po všem.

Mydlení schodů se tedy zatím odkládá. Situace je opravdu nepříjemná. Osobní pohled. Už jsem tu psal, že na jaře jsem neznal nikoho s covidem. Před pár dny jsem se zmiňoval, že už znám spoustu lidí s covidem. Dnes mohu tvrdit, že velká část mého bezprostředního okolí je covid-pozitivní. Nikdo z mých blízkých ale neumřel na covid. To by pak byl ten druhý stupeň, kdybychom prozřeli všichni, že by i zatvrzelí rýmičkáři uznali, že to je vážná věc.

Nicméně, zpět k politice.

Ta myšlenka „my jim to pak spočítáme“ je správná. Od toho jsou volby. Při každých volbách má opozice příležitost spočítat to té formaci, která byla v exekutivě. To je princip té demokracie, která je založená na svobodných volbách (a ta je dnes progresivistickým aktivismem ohrožena, ale to je jiné téma). Napřesrok na podzim budeme to počítat aktuální sestavě ANO, ČSSD a komunistům v pozadí. Teď zkusme přemýšlet: bude ještě covid?

Jsem spisovatel science fiction a budoucnost mě zajímá víc než minulost. Tohle je budoucnost hodně blízká a sci-fi povídku bych z ní nevyždímal. Ale námět k přemýšlení to je: bude ještě covid?

Epidemie chřipky trvají typicky dva až tři měsíce. Už teď je epidemie covidu delší. Pandemie středověku a raného novověku trvaly typicky dva roky, někdy tři – byl to mor, ale nemusel to být jenom mor. S morem se společnost vypořádala už v osmnáctém století. Jak to bude s covidem?

Jaro ukázalo, že ho lze zahnat – za cenu ohromujících ekonomických ztrát. Jakmile ho pustíme ze zřetele, rozvine se znovu. U nás se to stalo možná proto, že jsme ho pustili ze zřetele víc než v Německu nebo Rakousku, nicméně ani tam jim dnes není veselo. Ukazuje se, že jen brutální omezení mezilidských kontaktů zabrání masovému přenosu nákazy.

Znamená to trvalé omezení lidského kontaktu? To je šílená představa.

Dnes (ve středu) jsem byl naposledy v Hornbachu (hobbymarket). Zítra bude zavřený. Je plný předvánoční výzdoby, jsou tam nachystaní na Vánoce. Budou se konat, a jak?

Nenabídnu žádné důvtipné řešení, natož pak rozřešení, kdo má nebo nemá pravdu. Jen se ptám, jestli za zhruba rok, až volby budou, covid bude zapomenutá epizoda a priority budou jinde (napadá mě Zelený úděl s dopady na průmysl, migrační kvóty, které nevypadají jako migrační kvóty), anebo to bude součást života, který bude jiný, než na jaký jsme zvyklí dnes. Prostě, naučíme se žít s virem, který přichází tiše a zabije jen jednoho ze sta, ale nikdo nechce být tím stým a může jím být kdokoli.

To je v podstatě jediná opravdu důležitá otázka, jakou si můžeme položit.

****************************************************************************************************

Barbora a zlatý robot

Nový sci-fi román Ondřeje Neffa nazvaný Barbora a zlatý robot je tentokrát určen starším dětem, ale i dospělým, kteří ještě nezapomněli na romantiku čtení dobrodružných příběhů někde na větvi v koruně stromu.
Sledujeme v něm partu dětí, které se narodily po nouzovém přistání výzkumné kosmické lodi na planetě Botera. Jsou doma ve světě, který jejich rodičům připadá cizí a nepřátelský. Jsou tu chodící stromy a žijí tu bytosti se schopnostmi přesahujícími běžné chápání.
Barbora a její kamarádka, boteranská dívenka Pavučinka, postupně odhalují to, co rodiče tajili. Proč se najednou objevil Zlatý robot a jaký je jeho úkol? Proč vlastně kosmická loď musela na planetě přistát? Jaká byla role admirála Harolda, jejího velitele? Při pátrání po kořenu záhad vás povedou ilustrace mistra comicsového vyprávění Karla Jerieho, díky němuž se podařilo vydat skutečný knižní klenot.

Dopřejte ho svým dětem pod stromeček, je k dostání ve všech knihkupectvích i na webu Albatros Media.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek