Neviditelný pes

Schváleny dvě výroční zprávy ČT

25.10.2019

Sněmovna schválila po značně vzrušených debatách výroční zprávy České televize. Visely nad touto institucí jako Damoklův meč. Pokud by dvě zprávy po sobě schváleny nebyly, mohlo by nastat televizní tsunami, výměna dozorčího orgánu a následně výměna vedení televize. 

Česká televize leží v žaludku především Hradu: jak by si Zeman představoval správně fungující televizi, předvádí každý čtvrtek večer. Zprávy tedy schváleny jsou a meč byl prozatím odložen do kouta.

Proti České televize jsou vznášeny četné námitky, jedna je jaksi principiální, druhá politická či programová.

Ta principiální se týká samotného statutu televize veřejné služby, která je financována daní. Tato daň se tváří jako poplatek, nicméně fakticky to daň je. To je napadáno, poplatky by se měly zrušit a veřejná televize privatizovat.

Tento postoj má mnoho zdrojů. Jisté je, že Česká televize má podobné rysy jako každý jiný státní kolosální podnik, přičemž společný jmenovatel je neefektivita. Ono to asi jinak nejde, co je státní, je vždycky strnulé, pomalé, byrokratické. Na druhou stanu ale by žádný soukromník nefinancoval to, čím disponuje Česká televize. Nedržel by zpravodaje v cizině, nekryl by v takovém rozsahu domácí události, nedržel by tolik vysílacích formátů, nefinancoval by původní tvorbu.

A že by soukromník byl politicky neutrální, opravdu není nikterak zaručeno.

Naprostá nestrannost je jakási absolutní hodnota, které nemůže nikdy být dosaženo. Nikdy se nestane, že by se všichni lidé podívali na televizní pořad a všichni jednohlasně zvolali, ó, to jsme viděli nestranný, vyvážený pořad! Námitky proti zaujatosti budou provázet veřejnoprávní televizi vždycky.

Nicméně jeden prvek této debaty je pozoruhodný. Zatímco v sousedním Polsku a Maďarsku jsou veřejnoprávní televize kritizovány za to, že podkuřují vládě, České televizi je vytýkán opak. Tvrdí se, že je řízena TOP 09, někdo jmenuje jinou partaj a jiné lidi, že jsou v pozadí Kavčích hor. Těžko soudit, ale jeden fakt je jednoznačný. Při čtvrteční debatě podržely Českou televizi ODS, Pirátská strana, TOP 09 a STAN, tedy politické formace opoziční. Buď jak buď, je to méně znepokojivé, než kdyby to bylo opačně. kdyby ČT hájil triumvirát ANO, SPD a KSČM (to je ta partaj, která si myslí, že oběti 21. srpna 1968 spadly a nechaly se přejet autem).

Britský komisař

Je krajně nepravděpodobné, že Británie odejde z Unie k poslednímu říjnu. Tudíž bude muset nominovat komisaře do Evropské komise. Bylo by zábavné, kdyby to byl pan Farage. Mohl by vést Komisi pro zrušení Evropské unie.

Ale žerty stranou, před očima se nám odehrává odstrašující divadlo demonstrující, kam vede referendum, tento – podle názoru paní Thatcherové – nástroj tyranů a diktátorů. Co je vyjádření vůle národa? Čtvrtým rokem pokračující bordel? To snad ne!

Aston Ondřej Neff


zpět na článek