29.1.2023 | Svátek má Zdislava


Schválen Lex Babiš

30.11.2016

Výraznou většinou, za součinnosti stran opozičních, schválila poslanecká sněmovna zákon, který měl fungovat už dávno. Kdyby fungoval dejme tomu před deseti lety, do politiky by nelezl ani Vít Bárta, ani Karel Schwarzenberg. Ovšem víte, jak je to s těmi kdyby a jak by to bylo s naším rybníkářstvím, kdyby to bylo jinak, než je.

Máme tedy zákon o střetu zájmů, ale všichni vědí, že je to Lex Babiš a že má primární účel ostříhat brka nebezpečně úspěšnému politikovi.

Je dobře, že byl zákon schválen, a věru že to mělo být dávno. On bude platit, pokud ho podepíše prezident (na to budeme hodně zvědavi, jak se prezident zachová – zatím se on, který se vyjadřuje kde k čemu, halí coby Buddha do velebného mlčení) a vyjde ve Sbírce zákonů. On ale čas poplyne. Bude hodně záležet na tom, jaké jsou páně Babišovy priority. Pokud se chce realizovat v politice, a on opravdu hraje první ligu a má v ní úspěch v širokých vrstvách obyvatelstva, napraví svůj výrazný omyl a zbaví se toho, čemu se groteskně říká mediální impérium v době, kdy média nemají na veřejnost prakticky žádný vliv. A svoje majetkové poměry nějak zakoulí, jako je zakoulí každý další Bárta nebo Schwarzenberg, který do politiky bude chtít vstoupit.

Takže znovu, je to dobře, že schválili zákon o střetu zájmů, jen ty okolnosti jsou legrační: motivem nebyla služba veřejnosti, motivem bylo mydlení schodů.

Aston Ondřej Neff