Sázka vabank
Vsadím vše, to je gesto ANO, když Bronislav Schwarz za toto hnutí svolal bezpečnostní výbor sněmovny, aby vyslechl Šlachtu a Ištvana. Jde o naprosto nestandardní postup a nelze se divit premiérovi Sobotkovi, když v souvislosti s tím hovořil o banánové republice.
Šlachta s Ištvanem obviňují policejního prezidenta Tuhého, že vynášel informace z významných vyšetřovaných případů. Sobotka trvá na tom, a podporuje ho v tom i TOP 09, že vyšetření takového obvinění má být výhradně věcí policie a jejích orgánů, tedy inspekce, a nikoli parlamentního výboru. Nota bene když má být slyšení veřejné. Znamená to, že se vyleje kbelík špíny, ten se bude rozmatlávat v médiích a pokud to půjde tak, jako vždycky, do půl roku se ukáže, že se nic z toho nedá dokázat před soudem.
Kdyby se to totiž dalo dokázat před soudem, Šlachta s Ištvanem by s tím neběželi do médií a pak do parlamentu, ale zahájili by standardní řízení.
Zítra hlasování o brexitu
Britové půjdou zítra k urnám, aby dali najevo, zdali jsou pro nebo proti setrvání v Unii. Zdá se, že si zachovají soudnost a nerozpoutají nechutný proces vystupování s nepředvídatelným průběhem a ještě méně předvídatelnými důsledky. Kdybych se měl vsadit, vsadil bych na setrvání v Unii,
Bude to ovšem těsné – to bude těsné, i kdyby se Britové rozhodli pro odchod. Jeden i druhý výsledek zanese nedůvěru. Pokud voliči rozhodnou, že v EU zůstanou, britský mandát bude silně oslabený. Pokud rozhodnou pro odchod, Británie se vydá do nepředvídatelné pozice a povleče s sebou polovinu rozzlobených voličů, kteří to nechtěli.
Hodně se diskutuje o tom, zda si bruselské elity vezmou poučení.
Nevezmou, protože to nejde. V politice si nikdo nevezme poučení. Poučení spočívá v tom, že politik odchází a jiný přijde na jeho místo. V případě Evropské unie je to obtížnější o to více, že nejde jen o personální obsazení, ale o strukturu institucí.
Ty jsou nasměrovány na to, aby řídily počasí, ovlivňovaly demografický vývoj a dohlížely na balení koblih, to vše systémem příkazů, jelikož to jinak nejde. Brusel, to je stroj zkonstruovaný na tyto věci. Ten neumí dělat nic jiného, protože je tak sestrojen. Musel by ho nahradit jiný politický stroj, zaměřený například na to, aby Unie prosperovala, měla efektivní průmysl a stala se respektovanou entitou na mezinárodní scéně. Ten šílený stroj zaměřený na omezení výkonu vysavačů a zákaz varných konvic, ten evolučně vznikl v průběhu desetiletí. Jelikož nemá žádné jasně konturované demokratické mechanismy, není známo, jakou metodou ho nahradit. Naši předkové si vymysleli defenestraci, ale tady by to asi nefungovalo.
Eurookna nejdou otevřít.
Přeji Británii, aby hlasovala pro setrvání v Unii. Tím ale nic neskončí, naopak - neklid bude pokračovat.
Ledaže by Brusel vymyslel po úspěšném zákazu opékačů topinek i zákaz voleb. Bylo by to v logice věci. Vždyť evropské hodnoty jsou definovány, proč do toho vnášet nějaké cizorodné prvky?
Ještě podotek
V debatě o brexitu a budoucnosti Evropy se objevila strašecí prognóza, že rozpad EU udělá z Ruska velmoc, šíří to například miliardář Soros. Stát, který umí produkovat jen naftu, zemní plyn a samopaly, protože nic jiného produkovat neumí, nemůže být velmocí. Může být jenom darebáckým státem a tím Rusko vždy bylo a zřejmě dlouho bude, když pohasly naděje na zlepšení.