23.1.2022 | Svátek má Zdeněk


Diskuse k článku

Rozume, kde jsi?

Vzrušení posledních desítek hodin opadlo, někomu utekl krokodýl, hledali, nenašli, až ho dopadli schovaného ve sklepě chovatelova domu. Možná, že podobnou metodou nalezneme i rozum, který se kamsi vytratil. Spíš ale najdeme nového krokodýla ve sklepě než ten rozum.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Mach 28.7.2021 8:17

Spěte dál, soudruhu.

A. Poláková 28.7.2021 7:34

Hm, neměl by se Aston podívat k sobě do sklepa, jestli se tam jeho říčný rozum nezběhl ochladit?

Představa, že shodím roušku kupříkladu u lékařů nebo v letadle je opravdu úsměvná. Tedy chodím raději pěšky než MHD. Očkována 2x, ovšem s vědomím, že nic není na 100% !

D. Stys 28.7.2021 7:39

A na podzim umřete na vyděšení. ;-D

H. Kotaz 28.7.2021 7:40

Rv

F. De Winter 28.7.2021 7:48

Očkována 2x, ovšem s vědomím, že nic není na 100% !

... jak to není 100%....

To mi připomíná jednu písničku od Nohavici. :-)

R. Langer 28.7.2021 7:59

Kdepak, umře úplně normálně na chřipku. Proti té očkovaná není. To ale ona ještě neví. ;-)

J. Anděl 28.7.2021 7:58

Jo, paní Poláková, to by bylo moc zajímavé, kdyby najednou přestaly platit roušky třeba v té sámošce. Já si sice myslím, že MZ dodá chybějící papír a povinnost se nevytratí, ale řekněme, že se za ty dva dny fakt vytratí.

Zvykli jsme si na tu zvláštní povinnost a až na zatvrzelé odpírače jí všichni dodržujeme. Někdo naplno a s přesvědčením, někdo jen aby naplnil požadavek, ale nepřehání to, někdo má respík na půl nosu, pod nosem, s nedomáčklým drátkem kolem nosu atp.. A teď to přestane platit a lidé se začnou řídit svým "zdravým rozumem"?

No, ti přesvědčení tedy zdravým rozumem dospějí k tomu, že budou nosit respíky dál, ti druzí možná týmž zdravým rozumem dospějí k tomu, že je nosit nebudou. Možná přibude konfliktů mezi lidmi. Stejně jako hádky o tom, kdo je nezodpovědné hovado a kdo totalitní fízl.

A pak třeba přijde nějaká další nová mutace a bude strašně vražedná. Třeba. A tu máš čerte raketomet. Mohou za to ti, co nenosili roušky.

A nebo třeba žádná nepřijde. A ti, co rouškovali a nutili k rouškování, budou za ustrašené tyrany.

R. Langer 28.7.2021 8:00

A co válka, válka nepřijde? ;-)

J. Anděl 28.7.2021 8:09

Možná. A bude po starostech s covidem :-)

J. Havelka 28.7.2021 7:33

Holki, vy mě chcete zlikvidovat nebo co..

F. Navrátil 28.7.2021 7:30

Rozhodnutí NSS vládě vyhovuje. Sama si totiž nemůže dovolit zrušit roušky a uvolnit omezující nařízení. To by ji opozice před volbami, kdy se znovu rozjede epidemie, obvinila z tisíců nemocných a zemřelých. Soudu, který je neodvolatelný, nezodpovědný a nekontrolovatelný, je to šumafuk.

J. Anděl 28.7.2021 7:36

No, to uvidíme teprve tehdy, až ministerstvo dovalí něco ve smyslu funkčního odkazu, zmiňovaného v úvodníku. Podle mě bude zase po aféře.

Roušky tu, hádám, budou ještě aspoň rok.

J. Jirka 28.7.2021 7:49

Roušky tu budou tak dlouho, dokud bude třeba jen jediná levně nakoupená a draze prodávaná ležet stále ještě ve skladu.

J. Anděl 28.7.2021 8:02

No, i velké koncerny dělají po sezóně obrovské slevy a co neprodají při těch slevách, zlikvidují, protože se jim právě nevyplatí platit pro ně místo ve skladu. Takže ne až do jediné poslední ležící ve skladu.

Ale jinak vaší tezi úplně neodmítám, zájem draze prodat určitě trvá a lobbing nejspíš nějaký probíhá.

J. Jirka 28.7.2021 8:25

Obrovské slevy a "čistění" skladů se dělá proto, aby se udělalo místo na nové, ještě mnohem výnosnější zboží. Takže až se objeví výprodej respirátorů a roušek, měli bychom se asi mít velice na pozoru, protože nejspíš nastoupí plynové masky v těch nejmódnějších barvách a tvarech.

A lobbing? Rok stačilo používat ve vnitřních prostorách doma ušité "hadry" a venku nic. Teprve v dubnu 2021 bylo ze dne na den nařízeno používání respirátorů (ani komerční roušky už nestačily) ve vnitřních prostorách a když spustili obchodníci křik, že mají na skladě milióny roušek, bylo dodatečně nařízeno jejich používání venku, kde se do té doby nemuselo používat nic.

A když si k tomu přičtete, že se přes veškerou snahu zároveň nedaří najít koronavirus ani jeho fragmenty ve vzduchu ani na žádném z povrchů (dokonce ani v pražské MHD, kde ho hledali vážně hodně dlouho), pak by to mělo rozumně uvažoujícímu člověku začít vrtat hlavou.

P. Kučera 28.7.2021 7:26

Včera

měla paní Senková v pořadu Jak to vidí hosta jménem Jiří Hláváč, povoláním profesora klarinetu. Tento vystupováním milý člověk pronesl jednu pozoruhodnou větu (parafrázuji): "Dozvěděl jsem se, že jeden kolega dostal covid 19, ačkoli byl očkován. Proto věřím těm, kteří odmítají očkování, protože je dostatečně neochrání. Proto také není dobré jakkoli ostrakizovat lidi kteří se odmítají očkovat, protože mají pravdu."

Kdybych byl na místě pan í Senkové, uctivě bych J.H. položil několik podotázek: Máte jistotu, že byl opravdu očkován? Proti covidu 19? A oficiálně schválenou vakcínou? Obě dávky? Jak dlouho po druhé dávce onemocněl, bylo to alespoň 14 dnů? A jaký mělo jeho onemocnění průběh, musel bát hospitalizován? Teprve kdyby mi bylo odpovězeno na všechny otázky ANO, tak bych sdělil, že ve výjimečných případech s pravděpodobností 1:10 na šestou či menší, je i toto možné. Žádná vakcína nefunguje v lidském těle, které je každé v určité míře originál, na 100%. I očkovanec proti covidu 19 na něj onemocnět dokonce i zemřít. Ale několik set tisíc očkovaných lidí oproti této jedné výjimce neonemocní vůbec, nebo na novou mutaci, ale s lehkým průběhem a bez následků.

Asi je to marné. Není dobré (co se padnemie týče) brát vážně ani vysoce kvalifkované a milé klarinetisty, tvrdících nebezpečné názory bez kontextu.

Dobrý den.

A. Poláková 28.7.2021 7:28

R^R^R^

P. Čech 28.7.2021 7:36

Zapomínáte na jeden zásadní fakt, pane Kučero. Zatímco u jiných léků je v příbalovém letáku uvedeno, že v případě výskytu nežádoucích účinků musí nemocný ihned přestat lék brát a obrátit se na svého lékaře, který jej předepsal, v případě aplikované vakcíny toto možné není. Ta již byla aplikována a je uvnitř v těle. Protilék neexistuje a nelze jej tedy podat. A teď, "babo raď".

D. Mach 28.7.2021 7:49

Pletete si léky a vakcíny. Při kterém očkování jste obdržel příbalový leták?

J. Anděl 28.7.2021 7:43

Nejčastější případy jsou, že když ti lidé po očkování jsou pozitivní na sars2, tak buď nemají příznaky vůbec, nebo jsou jen trošku nemocní. Pokud nejsou velice staří, nebo pokud nejde o to, co zmiňujete - jen jedna dávka, nedlouho po druhé dávce atd. atp.

To nic nemění na tom, že lidi mají právo mít o vakcíně a o jejím smyslu pro sebe pochybnosti.

Nebo ještě jinak: někteří lidé prostě mají a budou mít pochybnosti. To je přece normální. Nejde o to, jestli na to mají "právo". Je absurdní říkat, že někdo má "právo" na zvědavost, obavy, pochyby, naději atp. Spíš jak dosáhnout většího proočkování při stoprocentní jistotě, že někdo bude mít pochyby a do očkování se nepohrne?

A) trpělivým přesvědčováním (úspěch cca 75 procent za cca 2 roky)

B) urážením a zesměšňováním (úspěch cca 75 procent za cca 2 roky plus nárůst popularity protestních stran)

C) povinným očkováním (úspěch cca 90 procent za cca rok plus nějaký dopad ve volbách, který si tu netroufnu odhadovat)

P. Spáčil 28.7.2021 7:49

No, byl by to pěkný řev, kdyby se po vzoru Francie nařídilo povinné očkováni třeba zdravotníků. A je před volbami, že? ;-)

D. Mach 28.7.2021 8:00

Žádná jiná povinná očkování nemáme? A kolik procent lidí to řeší?

R. Langer 28.7.2021 8:03

Ano, máme NORMÁLNÍ povinné očkování. Proti nemocem, u kterých je to účinné na 99,9 %. ;-)

U chřipky to neplatí vůbec. ;-D

J. Anděl 28.7.2021 8:18

Určitě by to nějaký řev byl. Ale jsme v ČR a když nad tím přemýšlím, fakt nevím, jak by to u nás dopadlo..

Ale asi to neví ani stávající vláda a netroufne si to zkusit.

:-)

P. Kučera 28.7.2021 7:52

Pane Anděli, máte pravdu. Právo na hloupost není sice zakotveno v ústavě, ale existuje, a není postižitelné. Nebezpečné je teprve tehdy, kdy je zásluhou všeobecných, přímých a tajných voleb prosazeno velkým množstvím neinformovaných, povrchně myslících či emocionálně se rozhodujících lidí do zastupitelských sborů, potožno do řízení obce, země, státu.

J. Anděl 28.7.2021 8:16

Já bych se rád pojmu hloupost vyhnul, z mého pohledu je to manipulace z kategorie B, co jsem výše uvedl. Jsem spíš fanouškem snahy o pochopení, proč se lidé nějak rozhodují. A pokud se (velká) část lidí rozhoduje také či výhradně na základě emocí, pak s tím počítat jako s realitou a přizpůsobit tomu svou strategii a nikoliv nad tím ohrnovat nos.

P. Čech 28.7.2021 12:44

Přímých voleb? Kterépak to u nás jsou. Jen volby do senátu a volba prezidenta. Všechny ostatní volby jsou nepřímé. Nejsou voleni přímo kandidáti na zástupce občanů, ale jejich politické strany a hnutí. To nejsou přímé volby.

R. Nešpůrek 28.7.2021 8:10

Chce to čas. "Příroda" si sama vybere ten nejslabší článek. Tak, jak to bylo, je a bude po celou dobu vývoje života na Zemi.

J. Fráňa 28.7.2021 8:21

Kdy už lidé pochopí, že mRNA vakcína aktivuje buněčnou imunitu, nikoli slizniční. Očkovaný je z pohledu nakažení a přenášení úplně stejný jako neočkovaný. Znovu opakuji mRNA vakcína to neumí a nebyla k tomu účelu ani vyvinuta. Účelem je nepustit virus do buňky a zamezit tím pádem těžkému průběhu nemoci. Není to tak složité na pochopení.;-D

P. Čech 28.7.2021 7:24

Ať je ten rozum kdekoliv, zdá se, že rozhodně není v hlavě Astona.

"Zdá se, že pro někoho je tahanice mezi výkonnou a státní mocí zábavná."

Otázka zní: Jakpak se asi odlišuje moc výkonná od moci státní? U nás nijak. Moc výkonná je mocí státní stejně tak jako i moc zákonodárná a soudní. Státní moc je totiž dána výsledkem volné soutěže politických stran a hnutí a volebního systému podle zásad poměrného zastoupení v němž nejsou voleni přímo kandidáti na zástupce občanů, ale politické strany a hnutí - zástupci nikoliv občanů ale těchto stran a hnutí. To je fakt daný čl. 5 a čl. 18, odst. 1 ústavy. Ústava ve svém čl.2, odst.1 však rovněž praví že " Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní.", což je ovšem s výše uvedenými články ústavy v zásadním rozporu, protože zdrojem státní moci tak není lid, ale politické strany a hnutí, které ovládají moc zákonodárnou, výkonnou a soudní. A teď, rozume, kde jsi?