19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Rozpaky nad atentátem

6.1.2020

Když v pátek nad ránem zabila americká raketa na bagdádském letišti íránského generála Solejmáního, část světa propukla v jásot, část v zuřivý řev a v další části zavládly pochyby a rozpačité mlčení.

Kásem Solejmání nebyl totiž žádný bezvýznamný muslimský bojovníček kdesi v syrské poušti nebo v afghánských horách, byl to druhý či třetí nejdůležitější muž Íránské islámské republiky. Byl to zároveň lump nejtěžšího kalibru, jenže... K zabití této významné osobnosti blízkovýchodní politiky, generála suverénního státu, došlo na území jiného suverénního státu, přičemž ani s jedním není útočník, Spojené státy americké, ve válečném stavu. Takový násilný akt se nedá přejít jen stručnou notickou v novinách, atentát na podobně významnou osobnost může a nejspíš bude mít vážné následky.

Samotné akci předcházelo několik na sebe navazujících událostí. Nejprve to byl před čtrnácti dny raketový útok na letiště amerických vojsk, při kterém zahynul jeden Američan. Následovala mohutná letecká odplata, jíž padly za oběť desítky Iráčanů, což rozzuřilo obyvatele Bagdádu, kteří vzali ambasádu USA ztečí. Toto násilí poskytlo Donaldu Trumpovi záminku, aby vydal rozkaz k likvidaci Íránce Solejmáního, který zrovna přiletěl do Iráku na návštěvu. Spolu s ním byl zabit i jeden vysoký irácký velitel, což Spojeným státům na beztak již nevalné pověsti nepřidalo. Iráčané mají Američanů plné zuby, a tak hned začerstva odhlasovali ukončení jejich pobytu. Koneckonců, jejich zemi nerozvrátil Teherán, nýbrž Washington.

Jaké bude mít zabití íránského generála důsledky pro Evropu, zatím těžko soudit. Nejvyšší politici Evropské unie se k americkému útoku staví velmi rozpačitě, Ruská federace jej ústy ministra zahraničí rovnou tvrdě odsoudila. Lze se jen obávat, co to přinese běžným občanům. Teroristické útoky v Evropě dosud páchají výhradně sunnitští muslimové, není vyloučeno, že se k nim nyní připojí i vyznavači šíitské větve islámu. A nemusí se tak dít přímo na pokyn Teheránu, klidně může jít o „osamělé vlky“ jako u řady předchozích zločinů.

Prezident Trump sice vyslal muslimskému světu vzkaz, že Spojené státy stále můžou usmrtit kohokoliv, kdo se jim znelíbí, jenže jak dlouho bude trvat, než tutéž metodu začnou používat vlády jiných zemí a než začnou být lovnou zvěří i jiní význační potentáti než jen ti, kteří se protiví Američanům?

USA tedy zabily nebezpečného generála. Protože tuto potupu nemůže íránská teokracie nechat bez odpovědi, neboť jinak by v islámském světě ztratila tvář, můžeme jen čekat, k čemu se její stratégové rozhodnou. Že tuto záležitost nebudou řešit diplomatickou cestou, je bohužel nabíledni...

JAG Jiří Wagner