12.7.2020 | Svátek má Bořek


Rozhodně ne prohra

3.7.2019

Evropské konkláve může vypustit bílý kouř z komína, shodlo se na kandidátovi pro šéfa Evropské komise. V čele evropské exekutivy má stanout německá ministryně obrany Ursula von der Leyen. 

Vrcholné setkání evropských lídrů obsadilo svými nominanty i další posty, místo Tuska by měl šéfovat Evropskou radu belgický premiér Charles Michel a zahraničí by měl obdělávat Španěl Josep Borrel. O šéfovi Evropského parlamentu rozhodne parlament sám, ten ovšem musí nominanty potvrdit. Do jaké míry je to jisté, je nejisté.

Favorizovaným nominantem byl totiž socialista Timmermans a právě Visegrádská čtyřka s výrazným přispěním Andreje Babiše přispěla k tomu, že této katastrofě s fatálními důsledky pro unii jako takovou nedošlo. Není divu, že socialisté zuří, a naprosto není jisté, jak se k návrhům summitu Evropský parlament ve středu postaví. Vskutku ty historické hodiny v těchto dnech tikají hodně hlasitě. Do konfliktu vstupují dva principy řízení evropských záležitostí.

Ono totiž skutečně existuje to, co svého času navrhoval Václav Havel, totiž dvoukomorový parlament unie. Jenomže to není dokonale ústavně vyváženo. Dolní komora je Evropský parlament, horní komora Evropská rada – a zde jednotlivé státy mají pravomoc podle principu jeden stát, jeden hlas. Je to podobné americkému řešení Sněmovna reprezentantů a Senát. Odezva evropského parlamentu bude tedy zásadně důležitá. Pokud akceptuje návrhy Evropské rady, posílí její pravomoc, a tudíž i posílí váhu členských států. Pokud hodí dosažený kompromis do koše a vnutí svoji koncepci, nedejbože koncepci personifikovanou Timmermansem, bude to repríza Brežněvovy doktríny o omezené suverenitě.

Timmermans se pak může pokusit stát se Brežněvem. Ale nebude mít ty tanky.

Česká scéna

Setkání Babiš – Hamáček – Zeman je odloženo na čtvrtek. Ono by mělo být zrušeno. Andrej Babiš se může radovat z politického úspěchu a kéž by mu dodal sebevědomí, aby bouchnul do stolu. Ve věci ministra kultury není naprosto o čem jednat. Premiér rozhodl a prezident je povinen konat. Když nebude, musí následovat kompetenční stížnost a následně proces, který povede ke zbavení funkce prezidenta, který nectí ústavu, na niž přísahal. Vítěz z Bruselu bude dělat vocasa ve čtvrtek v Lánech a nechá se poslat zpráskaný do Prahy?

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.