15.10.2021 | Svátek má Tereza


Rozehnat a rozpustit

5.5.2012

Podle zákona byla Agrární komora zřízena "k podpoře podnikatelských aktivit v zemědělství, potravinářství a lesnictví, k prosazování a ochraně zájmů a k zajišťování potřeb svých členů". V § 4 tohoto zákona jsou vyjmenovány všechny činnosti, jež může a má komora vykonávat, resp. poskytovat.

Jsou to poradenské služby, vydávání vyjádření, vzdělávací činnost, propagace, poskytování osvědčení, dohled nad členy, spolupráce s podnikatelskými svazy... Nikde mezi jejími činnostmi není uvedeno právo organizovat stávky, blokády silnic, poškozování jiných podnikatelských subjektů či soukromých osob. A přesto se k takové akci zemědělci chystají - naplánovali si na 23. května první z blokád silnic, přičemž zatím nechtějí blokovat dálnice (ó, ta velkomyslnost!). Na silnice chtějí vyjet s traktory, kombajny a další zemědělskou technikou. A to vše kvůli tomu, že je ministerstvo financí chce přestat zvýhodňovat před jinými podnikateli takzvanou zelenou naftou. Jde v podstatě o jednu z forem státní dotace - nalévání peněz (konkrétně 1,6 miliardy korun ročně) do jednoho malého segmentu našeho hospodářství, a tedy jeho zvýhodňování na úkor jiných.

Přestože Agrární komora ani zdaleka nesdružuje všechny zemědělce České republiky, osobuje si právo jednat za všechny a zejména si osobuje právo jejich jménem poškozovat ostatní obyvatele našeho státu. Kvůli blokádě silnice jeden nedojede včas na důležité jednání, druhý se zpozdí do školy, třetí nedodá v určenou dobu své zboží, čtvrtý se nedostane k lékaři. Příkladů by se našlo mnoho. A to vše jen proto, aby někteří zemědělci měli levnější naftu - třeba ti soukromí, sdružení v Asociaci soukromého zemědělství, s akcí nesouhlasí a nezúčastní se jí. Na nátlakové akce namířené proti vládě nemají čas, musí se věnovat své práci.

Vzhledem k tomu, že členové Agrární komory hodlají svým jednáním poškodit ostatní účastníky silničního provozu a způsobit jim tak materiální ztráty, jejich blokády by měly být rozehnány, stroje zabaveny a organizátoři okamžitě potrestáni. Sama Agrární komora coby nátlaková organizace by měla být pro svou nezákonnou činnost rozpuštěna.

Všem v tomto státě by prostě mělo být měřeno stejně. Domluví se snad stavbaři, že naskládají na silnice hromady cihel, jen aby jim ministerstvo poskytlo levnější naftu jako zemědělcům? Proč tedy má být zvýhodňována jedna skupina? A kdo jí dal právo brát si za rukojmí ostatní?

Co kdyby tedy zemědělci místo blokování silnic začali raději pracovat a pokusili se podnikat tak, aby byli schopní konkurence i bez toho, že jim na to ze svých daní doplácí zbytek země?Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.