Neviditelný pes

Prymula a Faltýnek na odchodu

23.10.2020

Skandální chování ministra zdravotnictví Romana Prymuly a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka přimělo premiéra Babiše, aby vystoupil s požadavkem odstoupení jich obou. Vystoupil s krátkým prohlášením a oznámil, že se v této věci sejde odpoledne s prezidentem. 

Řekl v té souvislosti, že mu je jedno, o čem Prymula s Faltýnkem v noci v restauraci zavřené pro veřejnost jednali. To ovšem je nepochopení situace. Je zásadně důležité vyjasnit, co oba pokoutně v noci v ilegálně otevřené restauraci projednávali. Babiš veřejně řekl, že ti dva řešili plošné testování a pobyt amerických lékařů. Tomu neuvěří ani bába Pinckrová nakupující hrnce Tescoma. Tím hůře, že Babišovo vysvětlení (odvolával se na Prymulu) je v kolizi s tím, jak obsah schůzky vysvětluje Prymula sám. Ten tvrdí, že šlo o projednávání způsobů komunikace s veřejností. Proč taková věc měla být projednávána v ilegálně otevřené restauraci?

Nejde o nějakou drobnou blamáž. Dva významní státní činitelé byli načapáni při schůzce za pochybných okolností. Je absolutně nutné, aby byla ve všem všudy objasněna a premiérministr Andrej Babiš za to nese veškerou odpovědnost. Ve hře je i postoj veřejnosti. Na 28. října se chystá demonstrace občanů. Teď už bude těžké proti nim nasadit vodní děla.
Dodatek - 17.45
Premiér Babiš navštívil prezidenta Zemana v Lánech. Po schůzce oznámil, že pan prezident akceptoval návrh na Prymulovo odvolání. V úterý přijme navrhovaného kandidáta. Jeho jméno Andrej Babiš neprozradil.

Ceremoniál 28. října nebude 
Jde v podstatě o prkotinu, na vývoj pandemie to nebude mít žádný vliv, nicméně atmosféru ve společnosti to bude mít dobrý vliv. Hradní kancléř Vladimír Mynář oznámil, že se prezident Miloš Zeman rozhodl odložit udílení státních vyznamenání na slavnost 28. října v příštím roce. Je to správné rozhodnutí a je třeba ho kvitovat pozitivně. 

Dosavadní prezidentův postoj se dá vykládat i tak, že není dobře se sklánět před nepřízní osudu. Bezděky jsem si vzpomněl na epizodu z velké války, kdy 9. srpna 1942 se v obleženém Leningradu hrála Šostakovičova Sedmá a hráli ji muzikanti, kteří hlady sotva drželi nástroje v rukou. Nicméně příměry kulhají. Není válka, Němci nejsou před hradbami, je jenom epidemie a s ní přišla pravidla pro každého. Prezidentovo rozhodnutí není kapitulace, je to přitakání disciplíně, která se týká nás všech, a zároveň i zdravému rozumu. Taky vkusu. Dovedete si představit, jak uděluje orouškovaný Zeman orouškovanému Prymulovi Bílého lva?

Černého Petra, mohli bychom mu dát pracovní název Blb roku, ale převzal pražský pirátský primátor Zdeněk Hřib svým rozvášněním kolem – podle něho – chystané žranice na Hradě.  Od příštího úterka bude překážet v některé z pražských nemocnic. Praha je jedno z center pandemie, takže by se dalo čekat, že primátor nějak rozumně přidá ruku k organizování, od toho je primátorem (kam se vecpal, třebaže volby vyhrála ODS). Nahrál tím na smeč právě Hradu, zesměšnil se, a opět se ukazuje, jak jsme se mýlili, když jsme si mysleli, že nejhorší primátor v dějinách města od Libušiny věštby byla Krnda. 

Opravdu, Hřib by si měl hledět vyhlašování války Číně a uklidit se někam do raketového bunkru a neplést se do věcí, které bývají doménou dospělých lidí.

Bartoš for Prime Minister

Jestli si až dosud myslel Petr Fiala, že stojí jako první ve frontě na ministerského předsedu, až padne Babiš, pak má námět k uvažování. Ivan Bartoš se už ve Strakovce vidí, sdělil do Právu a zpráva se rychle roznesla. V rozhovoru s listem se nedomáhal čtyřicetiprocentního výsledku v koalici se STAN, stačil by mu třicetiprocentní. To není zas tak nedosažitelná meta, podle toho ovšem, co se v příštích dvanácti měsících stane. Covidová epidemie zjevně deklasuje každou vládu, takže Babiš možná odejde, ale co když premiér Bartoš vládu opravdu zdědí?

Budeme ale v dobrých rukou. O lockdownech budou Piráti hlasovat ve vnitrostranických referendech.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek