Pondělí 16. června 2025, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

První schůze a hra na kuře

diskuse (1159)
Co dál? První schůze parlamentu po nezbytných rituálních tancích ustavila volební komisi a ta se stane významným elementem při čtvrtečním happeningu, ve kterém se bude volit předseda parlamentu. Celá ta situace připomíná pověstnou "hru na kuře", v níž bohatí hejskové proti sobě rozjedou plnou rychlostí dva automobily a ten, kdo strhne volant jako první (aby se vyhnul srážce), je kuře neboli zbabělec a ten druhý vítěz. Problém hry je v tom, že pokud ani jeden z hráčů volant nestrhne, pak poražení jsou oba – protože jsou mrtví. Za analýzu těchto typů her byl oceněn první z letošních laureátů Nobelovy ceny za ekonomii Thomas Schelling (84). Všiml si totiž, že i v tzv. nekooperativních hrách – jakou je právě hra na kuře – jsou lidé schopni spolupráce. Zjednodušeně řečeno, je příliš málo mrtvých na to, jak často lidé a státy hru na kuře hrají, tolik citát z článku Miroslava Zajíčka o této taškařici. Dešifrujme: předčasné volby, to je riziko příliš vysoké pro oba hlavní hráče. Oba získali ve volbách víc poslanců, tedy - víc poslaneckých platů, prebend a chobotů ke státním zakázkám a k úplatkům z nich vyplývajícím - než kdykoli před tím. Nejsou hloupí, pravý opak pravdou. Strhnout volant tak jako tak musí strhnout Paroubek, protože prohrál volby. I když o málo, přece jen prohrál. Takže ta opoziční smlouva, která se bude jmenovat nějak jako "prohlášení o neústupné zásadovosti" je logickým vyústěním, k němuž se musíme skrze letní vedra a bouřky dopachtit. Neboť, opakujme z článku Miroslava Zajíčka, je příliš málo mrtvých na to, jak často lidé a státy hru na kuře hrají..

Kde zůstalo vyšetřování?
Policejní důstojník Jan Kubice prý neporušil zákon, když před měsícem informoval poslance o politických tlacích na vyšetřování citlivých kauz. Na veřejnost se dostala první zjištění: policistovi nic nezakazuje vystupovat před poslanci. Což je moc hezké. Kde ale zůstalo vyšetřování, které pan Kubice a jeho lidé z policejního oddílu nasazeného proti organizovanému zločinu podnikají? Sociální demokraté jim prý bránili v práci ze strachu, že se přijde na propojení vysoké politiky a miliardářského zločinu. Byla to pravda? Nebyla to pravda? Na tyto otázky by se opravdu, ale opravdu nemělo zapomenout.

Aston Ondřej Neff
16. 6. 2025

Volič SPOLU nemá kam utéct.

Marian Kechlibar
16. 6. 2025

Torino je „kapesní velkoměsto“ na začátku Pádské nížiny.

Robert Kotzian
16. 6. 2025

EU připravuje podporu komunitního zabydlování migrantů

přečetl Panikář
16. 6. 2025

Rozhodnutí Ústavního soudu je vzkazem pro Brusel.

Ohlas čtenářů
16. 6. 2025

Proč volím, ale dávám prázdnou obálku.

idh Dominika Hovadová
15. 6. 2025

V neděli podvečer se v pražské Plzeňské ulici stala dopravní nehodě, při které se srazila čtyři...

aoc Adéla Očenášková, ČTK
15. 6. 2025

Tropické teploty odpoledne a večer na některých místech vystřídaly bouřky. Aktuálně už slábnou a až...

Lidovky.cz, VJ Václav Janouš, ČTK
15. 6. 2025

Policie zasahovala v Kostelci nad Černými lesy u Prahy proti aktivnímu střelci, na místě jsou dva...

jis Jitka Kubíková Šrámková
15. 6. 2025

Tři osoby zemřely dnes krátce před 17. hodinou zemřely při dopravní nehodě na Domažlicku. Došlo k...

Oldřich Haluza
15. 6. 2025

Hnutí ANO má kvůli bitcoinové kauze opustit brněnskou koalici. Krajské předsednictvo hnutí v neděli...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz