20.3.2023 | Svátek má Světlana


První (asi) chyba prezidenta Pavla

11.3.2023

Ne, pochybnosti nemíří na jmenování Petra Hladíka ministrem životního prostředí. Bylo by to opravdu husté kafe, kdyby následoval Zemanova příkladu a vzepřel se rozhodnutí vlády. I když… Odpoledne byl Hladík v rádiu a měli tam s ním povídání a on tam vykládal, jak musíme být odpovědní za planetu Zemi a předat ji našim vnukům a že na dotace je opravdu peněz dost a Zelený úděl je velká výzva. O tom, že na světě je 8 miliard lidí, kteří usilují o to, aby se měli civilizačně stejně jako my a že Čína otevírá každý týden dvě uhelné elektrárny, o tom se nezmínil. Ale opravdu, vláda Hladíka chce, prezident ho posvětil a premiér Fiala téhož dne radostně oznámil, že na střechách bude dvakrát víc solárů než slíbila v programovém prohlášení. Čínských solárů, jak jinak.

Prezident Pavel ale ještě dokud byl prezidentem čekatelem slíbil, že se v pátek vyjádří ke svému postoji k omezení valorizace, za pochybných okolností schválené sněmovnou a pak i senátem. V pátek jsme se dozvěděli, že se k tomu setká předáky ANO… ve středu. Proč ve středu? V pondělí a úterý bude na cestách. Holt, někdo pracuje i o víkendu… přičemž nelze pochybovat že i on sám nedbá na pracovní dobu a dny klidu. Proč ten odklad? Pak ho bude čekat klasické české dilema: podepíšeš… nepodepíšeš… podepíšeš… nepodepíšeš… Když podepíše, pak tu bude otázka, proč ta komedie s odloženou schůzkou s ANO – ve věci, která je aktuálně nejožehavější otázkou těchto dnů. Když nepodepíše, bude to vypadat divně. Říká se ale, že podepíše. Pak bude ta komedie se schůzkou až ve středu obzvlášť trapná.

Stanovisko úvodníků Psa se v podstatě shoduje s názorem politologa Jana Bureše, jak ho formuloval v rozhovoru s Karolinou Brodníčkovou na Novinkách: Pokud by Pavel zákon vetoval, dokázal otevřít diskusi a vyžadoval by po vládě, aby přišla se strategií reforem veřejných financí, aby to nebyly jen nahodilé kroky, tak by to nakonec mohlo přispět i k vyšší podpoře vlády mezi voliči, říká doslova. Což je zřejmě tak reálný požadavek, jako kdyby po ní chtěl, aby se naučila létat. Jaká strategie se od nich dá čekat? Předseda lidoveckých poslanců Marek Výborný se v podcastu na Seznamu před týdnem vymlouvá: Inflace naroste daleko více, než byly predikce České národní banky, a tato informace byla zveřejněna 10. února. Oni neměli do 10. února dostatečné signály! Jakou strategii od nich můžete chtít? A, bohužel, jaká očekávání můžeme mít od prezidenta, který tak důležité jednání odloží o pět dnů? Nebo snad má být to setkání jen seznamovací schůzka u kafe? Příliš mnoho otazníků na to, aby měl člověk dobrý pocit.

Aston Ondřej Neff