5.12.2023 | Svátek má Jitka


Průlom do zvyklostí

10.5.2006

Určují, kolik žen má být na kandidátních listinách v parlamentních volbách. V těchto volbách zavedli takové opatření z parlamentních stran pouze komunisté a z mimoparlamentních zelení. Koalice SNK-ED kvóty nemá, avšak na kandidátkách dává ženám více prostoru, než jiné strany.

Od SNK-ED se neočekává žádný oslnivý úspěch. Zato zelení jsou koněm, na něhož mnozí sázejí a pokud uspějí tak, jak oni sami čekají, bude to velký argument pro zavedení kvót i v jiných stranách. Ne snad, že by se kvóty staly univerzálním receptem na volební úspěch. Bude to však znamenat určitý průlom do zavedených zvyklostí a lobistické skupiny, které usilují o vyšší podíl žen v politice, budou mít po ruce silný argument. A naopak, pokud se zelení sice do parlamentu dostanou, avšak s odřenýma ušima a v procesu odírání uší významný podíl žen odpadne, pak asi na tom budeme stejně jako dnes - tedy s nízkým podílem žen ve vysoké politice a bez kvót.

Což by mohl být o důvod víc k podpoře zelených, přinejmenším pro ty lidi, kteří chtějí i v tomto smyslu změnu. Volby ukáží, kolik jich je. Mnohdy však fungují jako řezník na jatkách nadějí.