19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

Proti levicovému populismu

Razantní nástup sociální demokracie do předvolební kampaně – přitom volby by se měly konat koncem druhé dekády příštího října, ale termín vyhlášen není – vyburcoval občanské demokraty k činnosti a vyhlásili v tento čas adventní taktéž razantní slogan. Tentokrát to už není mobilizace proti komunistům, kde ty loňské sněhy jsou. Má to být antibyrokratická revoluce a kampaň proti koblihám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Smutný 14.12.2016 1:57

Re: Zde je cim dale , tim vice jasnejsi,

Čím větší brambory, tím hloupější sedlák.

J. Kanioková 14.12.2016 6:20

Nesouhlasím,

rozpadl se nejen SSSR, ale i Jugoška i Československo.

J. Jurax 14.12.2016 21:04

Re: Zde je cim dale , tim vice jasnejsi,

Blbý argument - za sto let se jistě leccos změnilo, ovšem stěží lze předpokládat, že by existence RU byla k něčemu dobrému, pokud by přežilo byť jen do druhé války.

Mnohonárodnostní monarchie dělená německo-slovansko- maďarskými rozpory již před Velkou válkou, po ní rozvrácená a vyhladovělá, neměla šanci přežít ... mimochodem v tomto smyslu je přirovnání k mnohonárodnostnímu SSSR, jenž se rozpadl jen co povolily okovy moci, docela na místě.

Uvažujte - Poláci chtěli svůj stát, jehož znamenitá část přináležela RU, a měli neopakovatelnou šanci, Češi a Moravané nakonec taky, stejně tak Chorvati a Slovinci, Germáni se chtěli přitulit k Německu, Slováci nechtěli Maďary, Maďaři měli Republiku rad a všichni tihle už nechtěli RU, potažmo Habsburky ... to se nedalo slepit. Odstředivé tendence byly příliš silné a rozpad byl do jisté míry spontánní - při vší úctě k TGM a jeho nepopiratelným zásluhám, on sám RU nerozbil, pouze k jeho rozpadu přispěl.

Císař Karel chtěl reformy - jakési, jejich obrys byl celkem vágní - ale jejich realizace byla v dalekých hvězdách a mimoto reformy měly řadu odpůrců hlavně v německém živlu, ale taky v živlu maďarském. A čertvíco by z nich vůbec vylezlo. Navíc císaře už nechtěli ani v Rakousku.

A i kdyby RU ještě nějak přežilo, byť možná okleštěné, úder druhé světové by nepřežilo zaručeně.

P. Sulc 14.12.2016 22:15

Re: Zde je cim dale , tim vice jasnejsi,

Co se argumentu tyce, da se najit vzdy neco pro a proti. Nicmene dosti historiku ma zato, ze ke druhe valce by nedoslo, nebyt rozpadu RU. A take by nebyl Mnichov, ze ? Konec koncu, velmoci,a jen na nich zalezelo, ne na narodech, rozpad rise nechtely. A nejdrive povolil ten nejdulezitejsi, americky president. Ale jak jiste vite , Wilsona nejvice ukecaval Masaryk, takze valka se prodluzovala, dokud nakonec Wilsona neukecal. A take ukecaval Chorvaty a Srby, ti se do spolecneho statu vubec nehrnuli.A nechut k Habsburkum pramenila hlavne z jejich majetku: dal se zabavit brz nahrady.

J. Jurax 14.12.2016 22:24

Re: Zde je cim dale , tim vice jasnejsi,

"Nicmene dosti historiku ma zato, ze ke druhe valce by nedoslo, nebyt rozpadu RU." - k tomu jenom řeknu, že historikové jsou různí. Mnozí zase praví, že by RU bylo opět spojencem Německa.

Mnichov by nebyl - jako RU občané bychom jako spojenci Německa ruče bojovali za germánský lebensraum - germánští ýbrmenšové v RU by se postarali.

P. Sulc 14.12.2016 23:09

Re: Zde je cim dale , tim vice jasnejsi,

A yl by ta II valka? A Proc ? A s kym RU bojovalo v 66 roce, s Turky?

J. Jurax 15.12.2016 1:12

Re: Zde je cim dale , tim vice jasnejsi,

no, to máte těžké - tuším dva roky předtím - nechce se mi to hledat - bojovalo čacké c.a k. vojsko po boku Pruska pro Dánům ... no a 48 let poté zas po boku německých zbraní táhlo na Rusa ... to víte, politika je proměnlivá ...

A jinak - alternativní historie je zajímavá disciplína, nicméně co jsem četl, tak by téměř jistě byla - a Rakousko-Uhersko by bylo německým spojencem ...

P. Götze 14.12.2016 0:08

RE

Nelze nepouzit slova Astona, kdyby Babis neexistoval, musel by si ho Aston vymyslet.

S. Sedlák 14.12.2016 1:08

Re: RE

Babiš musel přijít, aby všichni pochopili, že může být hůře a že nikdy není tak špatně aby nemohlo být hůř.