Proč to ti lidé dělají?
To je otázka, kterou je třeba si občas položit. Zákon, který vás nutí pustit dovnitř komis, aby vám prozkoumala kamna, nespadl z nebe. Chystal se, blížil se, byl diskutovaný a teď najednou prošel dolní komorou. Jeho nesmyslnost je tak zjevná, že si opravdu člověk musí klást otázku, proč to dělají.
Záhada je o to větší, že ti, kteří ho schválili, na něm nemohou vydělat. Solární podvod taky schválil parlament, tam ale si motivaci představit umím. Připomenu jenom, že ta mapa hlasů byla podobná, taky ho schválili především sociální demokraté, kdežto občanské strany byly proti. Z komise přes kamna se ale žádná prebenda vydolovat nedá.
Věcný podklad je ovšem zřejmý, však taky je to jen potvrzení mé teze, že každý nesmysl má minimálně jeden rozumný důvod. Lidé, zvláště pak na venkově, mnohdy topí příšernými palivy. Mohu o tom podat svědectví, protože na vesnici bydlím. V zimě je česká vesnice zahalena chemickou mlhou. Odhaduju, že ti lidé pálí PET flašky, ale udivuje mě, kolik by těch petek museli skladovat, aby jim to vydrželo celou zimu. To není jen smrad mizerného hnědého uhlí, je v tom očividně chemie. Moc tomu nerozumím, ale ten chemický smrad je nikoli očividný, ale nosočuchný.
Co ale s tím?
Představa předložená zákonem je bizarní. Pan Pištora pálí petky v kamnech. Sousedé ho udají (v praxi: neudají, protože taky topí petkami). Udají ho na obci. Obec pošle panu Pištorovi varování. Když Pištora nepoleví, obec ustanoví čichací komis, aby se vlámala Pištorovi do bytu a ohledala mu kamna a odebrala vzorky. Zastřelen bude Pištora následujícího dne za úsvitu a kamna odeslána do rovníkové Afriky v rámci humanitární pomoci.
Problém ale zůstává, velká část obyvatelstva topí mizerným palivem. Český venkov v zimě chemicky smrdí. Co s tím?
V další vlně naši zákonodárci nasadí čichací drony. Ty se budou vznášet nad komíny a nasávat pachy, ty analyzovat a jakmile ručička vleze do červené, uvolní se bomby.
To je ale kapitola z nepříliš vzdálené budoucnosti.