22.9.2020 | Svátek má Darina


Proč je Home Credit hnusný

12.10.2019

Šlo to rychle. Univerzita Karlova, naše prestižní vzdělávací vědecká instituce založená roku 1348 císařem Karlem IV., se dohodla na sponzorství s firmou Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Během tří let měla dostat půl druhého milionu korun, tedy vlastně nic moc. 

V akademické akci vyvolala dohoda nevoli. „Nevím, jaký finanční kredit tímto partnerstvím (s Home Credit) univerzita získává, ale vím, že takovým spojením ztrácí kredit morální. V dané situaci nemohu nadále působit jako člen Čestné rady absolventů, a proto se členství vzdávám,“ napsal rektorovi Zimovi profesor Jiří Přibáň. Rozhodně nebyl sám. Hlavní argument – Home Credit se živí půjčováním, tudíž lichvou. Kellner je miliardář, přičemž miliardy vyždímal z půjček, přičemž půjčky jsou metla doby a jsou příčina zbídačení doslova miliónů lidí, v daném případě u nás i ve světě. Univerzita nějakou dobu vzdorovala, pak se podvolila a smlouvu vypověděla. Pravda a láska zvítězily.

Jedno je ale divné. Na úrok půjčují i jiné bankovní instituce. Jsou tu specialisté na půjčky, jako je Zonky, půjčují renomované banky. Valí na nás inzeráty skrze všechna možná média. Nikdy nebylo tak snadné získat půjčku. A tak výhodné. Dostanete ji okamžitě. Nikdo nebude zkoumat vaši solventnost. Jestliže už máte půjčky, navršíme je na jednu hromadu, té se ujmeme a máte po starostech. A jestli na splácení nemáte peníze, půjčíme vám na to, takže proč si dělat starosti?

Takové a podobné nesmysly a hnusné podpásovky čumí z televize a hučí z rádia a šklebí se ze stránek novin i internetových médií.

Proč tedy zrovna Home Credit je ten zlý, natolik zlý, že se univerzita musí od něho štítit vzít sponzorský dar? Ano, to půjčování, pokud nejde o investice, jako je byt, eventuálně automobil, vybavení domácnosti, je nesmírně ošemetná záležitost a mnoho lidí spadne do dluhové pasti. Ale na to nemá Home Credit patent. Takže znovu, proč je nejhorší?

Třeba je hnusný, třeba je vůbec nejhorší. Nevíme. Jedno je ale jisté: v červenci se dopustil veřejného vystoupení, ve kterém podpořil takové principy, jako je svoboda, pracovitost, podnikavost a úcta k tradicím. Dnešní západní společnost, a zejména Evropa, je ale stále více ovládána ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot, řekl doslova a dodal, že se obává toho, že novodobé ideologie mají tendenci omezovat svobodu, kreativitu a kritické myšlení.

To se nedá odpustit.

Od představitelů Komerční banky nebo České spořitelny nic podobného neuslyšíte. Ty půjčují mlčky, jedna radost. Nemáte na splácení dluhu? My vám na něj půjčíme, to je heslo dne.

Aston Ondřej Neff


Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.