22.6.2021 | Svátek má Pavla


Přísnost i pružnost

1.12.2005


Pokud zákoník schválí senátoři a podepíše prezident, mohl by platit od začátku 2007. Veřejnost patrně přijme nový zákoník s porozuměním, i ten způsob, jak byl schválen. Vždyť ona "znechucenost politikou" není vyvolána ani tak konkrétními výsledky politiky, jako škorpením a podpásovými ranami - přičemž bijci si neuvědomují, že nechutný je pohled na bitého i bijícího.

Zákoník je přísnější než ten stávající, i to se bude veřejnosti patrně líbit. Trestní odpovědnost klesla na čtrnáct let. Hranice posunutá ještě o jeden rok níže by asi více odpovídala realitě, ale aspoň že tak. Dosavadní stav už byl směšným anachronismem. Jsou ale zde i prvky, na které si bude muset veřejnost zvykat. Zákoník pružně uvolňuje v řadě případů soudcům ruce a zbavuje je role mechanických aplikátorů litery zákona. Přívrat k rozumu, to je chvályhodný trend, a pokud se osvědčí, jistě se v něm bude pokračovat. Sympatický je v této souvislosti institut domácího vězení. Tento trest může soudce podle svého uvážení uvalit, nebo může sáhnout i po jiných alternativních trestech jako jsou veřejné práce. Zatím jsme zvyklí na to, že delikvent je odsouzen po dlouhých průtazích a jde pak do vězení často i za tak dlouhou dobu, že přestane vnímat souvislost mezi činem a trestem. Výchovný smysl by mělo v mnoha případech domácí vězení, pokud by bylo aplikováno včas. Navíc, alternativní trest posiluje v potrestaném pocit odpovědnosti. Musí odolat pokušení tenhle "měkký trest" ignorovat. To v něm pěstuje vůli, smysl pro kázeň a soudné rozeznávání správného a nesprávného. Diskutovat se jistě bude i o paragrafech týkajících se drog. Malé množství měkkých drog pro vlastní potřebu by mělo být napříště legální. Je to krok správným směrem? Na to se názory liší a bohužel se liší i interpretace statistik, těchto faktů, která přes svoji zdánlivou tvrdost nepostrádají ani pružnost a lze je kroutit a ohýbat podle potřeby. Zajímavá je i trestnost schvalování takových zločinů, jakými byla komunistická a nacistická genocida. Právě kvůli tomu se komunističtí poslanci postavili na zadní. Otázka ovšem zní, jak se budou tyto paragrafy v praxi aplikovat, vždyť z určitého hlediska je schvalováním komunistické genocidy i sama legální existence komunistické strany.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.