Přísně veřejné
Transformace tajných služeb (a jejich slučování) byla dobrá, když ji rozjeli sociální demokraté. Je špatná, kdyz v ní chtějí pokračovat demokraté občanští. Civilní kontrolu nad tajnými službami považoval exministr Bublan za tolik potřebnou, že ji chtěl už před třemi lety řešit zákonem. Od té doby ji ale nikdy nepovažoval za tak potřebnou, aby návrh toho zákona předložil.
"Byla by to snazší a bezbolestnější cesta," řekl o svém tři roky starém plánu na parlamentní kontrolu Bezpečnostní a informační služby. Byla ale natolik obtížná a bolestná, že se nikdy neodhodlal svůj nápad uskutečnit. Asi proto, že, jak včera řekl, by to "přivedlo pracovníky tajných služeb do nejistoty".
V sobotu se poslanec Paroubek tázal, proč dělá najednou vláda takový tyátr pro informaci o bezpečnostním riziku, o kterém on ví už tři týdny. Neviděl důvod, proč s ní Topolánkův kabinet v noci vystoupil. Včera se poslanec Bublan divil, proč v noci nezasedla i bezpečnostní rada státu. "Když přijde taková, i obecná informace," řekl, "je třeba intenzivně jednat."
Hrozbou teroristického útoku v Praze se bude ve středu zabývat i bezpečnostní výbor sněmovny. Jeho šéf, poslanec Bublan, se bude ptát, co se dělo od okamžiku, kdy se tajné služby dozvěděly o riziku. Poslanci by se možná měli též zeptat, co dělal ministr Bublan poslední tři roky a vlády ČSSD posledních osm let. Jediné co s jistotou víme je, že jistoty pracovníků tajných služeb zůstaly zajištěny.
Exprezident Václav Havel převzal v německém Pasově cenu za porozumění mezi národy. Škoda, že není cena za porozumění doma. Mohl by ji dostat Jiří Paroubek. Nebo Bublan? Možná oba, až si porozumí.
Václavu Havlovi doma už rozumí málokdo.
Kdo rozumí poslancům Paroubkovi a Bublanovi?
Poznámka: Redakce si vyhrazuje právo odstranit komentáře, které jsou neslušné, útočí na autora článku nebo na jiné osoby, i komentáře, jež se netýkají uveřejněného článku - a to včetně zákazu přístupu pisatelů takových příspěvků na diskusní stránku.