20.9.2020 | Svátek má Oleg


Přijmout, či nepřijmout

26.11.2019

O přijetí eura se tu bavíme čtvrt století. Nová šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová otevřela tohle téma ve svém sjezdovém projevu a pak s mírnou většinou zvítězila nad Tomášem Czerninem. 

Není to žádný převrat, vždyť stanovení pevného termínu do eurozóny má topka i ve svém volebním programu z roku 2017. Jenže je to cíl stanovený jaksi neslaně nemastně. Stanovení pevného termínu, to je něco jiného než pevné odhodlání prosadit euro a stanovit euro jako jedno z ústředních témat.

Přitom by to zásadní téma mělo být. Euro, to je téma. Legitimní, férové, čisté, jasné.

Naproti tomu kupříkladu dotace na Čapí hnízdo, to je zástupný pseudoproblém. Skutečný problém jsou dotace jako takové. I to by mohlo být téma pro politický subjekt, který by chtěl zaujmout voliče: Co je to za příšerné svinstvo, dotace pro něčí hotel? Jak to, že někdo dostane dotaci a někdo ne? Je úplně jedno, že dotaci dostalo zrovna Čapí hnízdo. Kolik je v Česku hotelů, které se musely financovat samy? A kdyby byly dotace pro všechny hotely, jak k tomu přijdou podniky, které nejsou hotely? Dotace na cokoli, co křiví trh, je svinstvo, ejhle téma.

TOP 09 zcela jistě toto téma ze země nezvedne. Otázka je, zdali začne jasně a energicky a viditelně a efektivně prosazovat euro. Už se ozvalo jak ANO, tak i ODS, obě jsou proti euru. Mají k tomu svoje argumenty – a tak to má fungovat. Koncept proti konceptu, národní měna proti nadnárodní měně, vše má své výhody a nevýhody. Nechť subjekty jdou do boje, prosazují a veřejnosti svoje koncepty a získávají pro ně podporu. Tak nějak by měl vypadat politický zápas.

Rozhodně by byl férovější a produktivnější, než angažování ochotného detektiva, aby za tři roky upachtil trestní kauzu, která nesplňuje kritéria, aby se dostala k soudu. A tím hůř žalování a udávání do Bruselu, specialita Pirátů, kteří si kriminalizaci namalovali na svůj volební autobus.

Závěrečná poznámka – eventuální snaha o spojení pravice kauzou „euro“ je redukovaná – těžko se shodne ODS a TOP 09.

Můj osobní názor: Euro by nám spíš uškodilo, než pomohlo.

A osobní odhad: TOP 09 nebude mít páru na to, aby euro prosazovala. Je to jen plácnutí do vody.

Ale třeba MPA překvapí.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.