9.7.2020 | Svátek má Drahoslava


Prezidentova silná slova

14.6.2019

Prezident Miloš Zeman překvapil, když shodně s dalšími představiteli státu odmítl návrh předložený ruské dumě, aby účastníci přepadení Československa v roce 1968 byli uznáni za válečné veterány, neboť pomohli odvrátit státní převrat. Na čtvrtek pak prezident předvolal ruského velvyslance, aby po něm požadoval vysvětlení. 

I to byl nebývale silný krok a sám o sobě vyvolal podiv. Pokud byl někdo zvědavý na výstup z této akce, pak byl překvapen ještě víc. Zeman charakterizoval onen pokus jako drzou provokaci a pokud by měl zákon být přijat, bylo by možno očekávat výrazně negativní dopady na vzájemné vztahy. Obě formulace jsou značně příkré a proto ten úžas, že jejich původcem byl tradičně prorusky servilní prezident.

Máme široké pole pro spekulace, co tento nečekaný obrat v prezidentově politickém směřování znamená. Každopádně přichází v době, kdy roste jeho pozice na politické scéně. Pokud by měla naopak pozice Andreje Babiše výrazně oslabit, ať už skutečným ukončením vyšetřovací fáze případu Čapího hnízda, ta momentálně je na zastupitelství, anebo že by audit a masové demonstrace měly na Babiše drtivé dopady, hlavním beneficientem z toho všeho by byl právě Miloš Zeman. Nikdo jiný na politické scéně nemá na to, aby okamžitě nastoupil do první ligy. 

Mohlo by se tedy přihodit, že by se Zeman konečně dostal do pozice, kdy by mohl opakovat královská slova „stát, to jsem já“. Pak by ale přece jen potřeboval širší podporu, než jaká ho vynesla s poměrně těsnou většinou do úřadu. Kauza osmašedesátého roku je k tomu velmi příhodná. Je to součást národní legendy a ani současní čeští bolševici nemají žaludek sovětskou agresi obhajovat – s několika málo výjimkami. Zeman si jistě všiml příznivých ohlasů na jeho loňský protest proti též drze provokačnímu článku v listu Krasnaja zvezda. Takže si mohl říct, že tahle cesta je schůdná, a udělal po ní další krok.

Když už spekulujeme, možno jít ještě dál. Zemanova reakce je hodně drsná, až hujerská. Zábavná varianta vývoje by nastala, kdyby poslanci dumy návrh schválili už proto, že si nenechají od prezidentíka své bývalé kolonie vyhrožovat. Pak by bylo poutavé pozorovat, jak Miloš Zeman realizuje ty slibované negativní dopady na vzájemné vztahy. A Rusové by to snadno mohli udělat. Konec konců, Ukrajinci berou do řad veteránů taky pěknou pakáž, proč by to Rusové neudělali vůči mužům, kteří neprovedli nic víc a nic míň, než vykonali rozkaz vydaný komunistickým politbyrem v Kremlu.

Aston Ondřej Neff


SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.