16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

Přestaňme se smát, a teď trochu klidu

Dnes nám může připadat směšné, že Václav Havel použil slovní spojení „blbá nálada‟ v roce 1997, kdy země procházela obrovským kvasem a startovala do údobí historicky bezpříkladného rozkvětu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Franz 2.12.2023 5:22

Perme se o jádro, protože to s větrem a sluncem u nás není taková sláva. Je ale hloupé útočit na OZE protože je nemáme. V tomhle směru silně pochybuji, že jádro zemi vytrhne, může sice přispět k zajištění stabilizace sítě, ale zanícení stoupenci O. Neffa by měli pochopit to co on i Fiala zamlčují. 1. energie z jádra při započtení nákladů na bezpečné zajištění vyhořelého paliva pod zem nebude levnější než z OZE. 2. OZE si postupem času vytvoří vlastní zálohy propojením energetických soustav celé Unie a jí spřátelených zemí.

R. Franz 2.12.2023 5:32

Česko ve federální EU na rozdíl konfederační RVHP přestává být relevantní "energetickou jednotkou". Energie vyrobená kdekoli v Unii je i naší energii. Vztekat se nad tím je stejné přiblblé jako se vztekat, proč JE nestají u Karlových Var ale u Buďejovic. Otázka tedy není z čeho, ale za kolik. V tomhle směru je Fial s jaderkama vedle jako Zeman s kanálem Odra Dunaj Labe.Rv

J. Kasl 2.12.2023 5:48

panebože, zase...

ad 1) náklady na výrobu 1 kWh z jádra jsou po započtení VŠECH nákladů cca 20 - 25 haléřů!!! Jaké jsou průměrné náklady na výrobu 1 kWh z OZE si najděte sám, jako nápověda - co asi tak zvyšuje současnou průměrnou cenu silové elektřiny na dvacetinásobek výrobní jaderné a co asi tak zatěžuje přenosovou soustavu natolik, že je třeba její velká modernizace, spíše rekonstrukce a s tím související zvvýšení regulované složky ceny elektřiny na distribuci...

ad 2) jasně, jestli "postupem času" myslíte výhled nějakých 200 let, kdy se možná objeví nějaké nové technologie ukládání energie , tak možná ano. Jinak - jak chcete zařídit, aby v půlce Unie bylo jaro a svítilo sluníčko, když je zrovna zima? Vlastně stačí jen noc, kde seberete energii na noční provoz? Z bateriíí? Nenechte se vysmát, zkuste počítat.

Nebo jak si představujete ty soběstačné zálohy z OZE? Vždyť si to vyzkoušejte doma třeba se sousedem, je to stejné jako v rámci EU - odpojte se oba od ČEZu (samozřejmě i od plynu a od jiného topení) a spoléhejte se jen na vlastní OZE. Když zrovna nebudete mít třeba v lednu v noci dost energie na topení, jistě vypomůže soused se svým aktuálním přebytkem z OZE, ne? To jsem na vás zvědav, přeji hodně štěstí.

Bohužel celý problém této zelené šílenosti ke přesně v tom, co píš p. Neff - v základní neznalosti fyziky, ale i matematiky. Humanitní "vzdělanci" nám zdroj energiie nezajistí, jen nás ženou do průšvihu.

K. Filip 2.12.2023 6:33

Bohužel, Franz je zatvrzelý zelený fanatik, popirající veškeré fyzikální zákony. Je to marný, marný, marný...

J. Kasl 2.12.2023 6:41

Ano, já vím, a doplnil bych zcela typický zelený fanatik - na argumenty nikdy nereaguje, již jsem mu na jeho nesmysly odpovídal dříve a vždy ticho po pěšině...

J. Majzlík 2.12.2023 7:31

Na některé argumenty, základní přírodní zákony popírající nelze odpovědět.

R. Langer 2.12.2023 6:38

Nejsou, je to cca 1,20 z jádra, které je nejlevnější. Odkud jste tu blbost o halířích sebral? Ještě mi to nikdo neřekl.

L. Žaloudek 2.12.2023 8:19

Ty blbosti o halířích pocházejí z rozhovorů s Křetínským či Tykačem.

J. Kasl 2.12.2023 10:28

mimo jiné to třeba asi před rokem v OVM nebo na primě říkal Jaroslav Mil, bývalý generální ředitel ČEZu. Asi o tom něco bude vědět. A dodal, že i s nějakou rozumnou marží a vším ostatním by si klidně dovedl představit komečnou cenu okolo 1 Kč/kWh. Samozřejmě by se nesměly dotovat ty zelené nesmysly.

D. Mach 2.12.2023 6:39

K bodu 2 : Když nesvítí slunce, většinou fouká. A ukládání energie si nějak řešíme už nyní, viz. třeba Dlouhé stráně. Nevýhodou jaderných zdrojů je totiž to, že nejdou tak snadno regulovat podle odběrů v síti.

J. Kasl 2.12.2023 10:40

To je hodně optimistické tvrzení, nicméně i když bych na to přistoupil, chcete říct, že vítr bude stačit na pokrytí spotřeby celé republiky? Třeba celou noc, vlastně i prakticky celou zimu, kdy jsou soláry hodně málo účinné? Zkuste trochu přemýšlet a počítat, já vím, že to není tak jednoduché, jako plácat jednoduchá zelená hesla, ale přírodní zákony se opravdu těm zeleným blábolům nepřizpůsobí.

ano, ale Dlouhé stráně a obdobná zařízení opět rozhodně ani zdaleka nevykryjí celou noc, natož zimu. Vykryjí malé, krátkodobé špičky. Na větší byly ideální plynové elektrárny.A bateriové zásobníky tomu moc nepomohou. Zkuste si to vážně trochu spočíta, ať víte, o čem mluvíte.

A mimochodem, potřeba vykrývání špiček paradoxně stoupá díky vyššímu podílu OZE - prostě když svítí, tak mají OZE přednost, jaderky jdou do útlumu, elektřina se někdy dokonce "prodává" za mínusové ceny a pak přestane svítit a jaderky prostě hned nenaběhnou = nutné vykrývání plynem, uhlím, v lepším případě zmíněnými přečerpávačkami. Jenže ty mají kapacitu minimální.

V. Kučer 2.12.2023 13:48

Dlouhé stráně mají výkon 650 MW a vydrží dávat proud 6 hod. JE OZE nepotřebuje, má levný provoz a musí běžet aby se zaplatila

J. Strakoš 2.12.2023 5:55

Jak to, že nemáme OZE? A na co tedy položkou na každé faktuře za elektřinu přispíváme?

K. Machala 2.12.2023 5:18

Jadernou energii z USA ani Británie nedovezeme a Fiala žádnou nestaví, Německo je vypnulo a naše účast na jejich pokřiveném trhu trvá a zdražuje nám elektřinj. Solární baroni i e-auta dostávají dotace, zatímco práce je víc zdaněna. Fiala jen mluví a často nepravdu.

D. Mach 2.12.2023 6:46

Už se posuzují nabídky. Co chcete víc, když Blbiš další rozvoj Temelína zazdil?

V. Kučer 2.12.2023 13:42

Rozvoj Temelína zazdil odpůrce jádra Martin Bursík, nyní dělá poradce ve Fialově vládě.

K. Filip 2.12.2023 4:59

Fialovi nevěřím ani "Dobrý den." Lituji ty delegáty, co se slétli na tryskáčích do Kataru. Celý den poslouchat nesmysly o udržitelnosti. To musí být na palici.

M. Šurgot 2.12.2023 3:54

Z dani ceskoslovenskych a pozdeji ceskych obcanu byly postaveny jaderne elektrarny na uzemi dnesniho Ceska.

Uz v minulem stoleti proti ceskoslovenske a pozdeji ceske jaderne elektrarne Temelin protestovaly za hranici tisicovky rakouskych obcanu a aktivistu....

Dopadlo to tak, ze cesky obcan plati za elektrinu nesmyslne ceny, protoze byla ceska cenovka na vyvoznim artiklu navazana na prodejni cenu na nemecke burze. Pricemz Nemecko odstavilo sve jaderky a Rakousko nedostavelo...

Cesky CEZ expandoval do blizkych i vzdalenych zemi, prinasel do rozpoctu Ceska pomerne obrovske miliardy, ale cesky obcan, ktery ten zaklad CEZu zafinancoval, nedostal nic, nez vysoke ceny za elektrinu.

Pred nejakou radou let schvalili poslanci parlamentu ( z nichz slusna mnozina tam sedi dodnes ), ktere jsme si zvolili a rovnez tak platili ze svych dani, jidasske vykupni ceny za elektrinu z fotovoltaiky, ktera skokove navysila ceny pro obcany.

Od pristiho roku se nam opet zvedne cena elektriny. Cesky premier Fiala nam tvrdi, ze o minimum, regulacni urad, ktery to ma v gesci, naopak tvrdi, ze o desitky procent. A je to diky tomu, ze zelene evropske silenstvi nam naridilo zavest tzv zelene protiemisni povolenky, soucasne byly tyto povolenky vypusteny na “burzu”, kde se staly predmetem spekulaci a diky tomu se ceny povolenek dostavaji do nadoblacnych vysin.

To vsechno v dobe, kdy je Ceska republika exporterem elektriny za logicky nizsi ceny, nez za jakou distributori z Ceska nasledne nakoupi elektrinu na burze v Nemecku.

Cely tenhle gulas mi dava naprostou beznadej ohledne budoucnosti i pres jakakoliv “nadejna” prohlaseni ceskeho premiera, at jim byl, je anebo bude kdokoliv - Fiala, Babis, nebo i Pepek Vyskoc...

Jen tak na okraj dodavam - jake ceny za PHM maji zeme, exportujici ropu? Vyssi, nez za jakou se ropa prodava na svetovych trzich?! To ani nahodou....

M. Šurgot 2.12.2023 4:11

PS - kdysi jsme nebyli pany ve sve zemi, protoze jsme museli poslouchat Moskvu a spolu s ni jsme klesli ke dnu, od ktereho jsme se odrazili az po krachu Moskvy a jeji silene ideologie.

Po desetiletich relativni svobody jsme opet ztratili vladu nad svoji zemi, musime poslouchat Brusel, ktery ve skutecnosti diriguje Berlin. A opet ve svetovem meritku klesame spolecne s Bruselem a Berlinem ke dnu... Zatim vsak dno neni videt....

L. Žaloudek 2.12.2023 8:24

Je paradoxní, že POZE, který kdysi drasricky změnil cenu elektřiny, dnes nečiní ani desetinu ceny 🤡

F. Žůrek 2.12.2023 0:59

Nu, jaderná energie má také svůj... odpad... A to má zase ... svůj dopad...

T. Kohout 2.12.2023 0:37

Není to "spojenectví" nějakou chimérou? Nějak se mi to nezdá. Fialovým výmyslům se nedá moc věřit.

Z. Jemelík 2.12.2023 0:19

Neposmíval bych se Fialovi, že nic nedosáhne. Kapka ke kapce i kámen prorazí. Jeho vystoupení může být jednou z takových histerických kapek. Je důležité, že zaujal deklarovaný postoj a veřejně se k němu hlásí.

J. Majzlík 2.12.2023 1:03

Namísto histerických kapek je potřeba odborného, chimérami nezatíženého a masivního a sjednoceného hnutí, schopného dostatečně rychle řešit problémy energetiky průmyslové země tomu odpovídajícím způsobem.

(P. S. Pokud překlep, pak omluva. Oba tvary v daném kontextu vhodné).

J. Havelka 2.12.2023 6:17

Tedyk, to se mi líbí! Konkrétní, po etapách...tvl..

O. Barvíř 2.12.2023 2:34

. .jojo, mluví hezky . . ale na Ruzyni. Doufám, že to pronese nejen u Arabů, ale i v Bruselu . . Dyť jsme meli předsednický mokrofon EU . . . a A ??

P. Hák 2.12.2023 9:24

A kdyby náhodou něco nebo tak, zaujme jinej postoj a taky se bude hlásit. Jako s Čínou.

Podle toho, co řekne... víte, jak je to v té Nohavicově písničce ;-)

K. Křivan 2.12.2023 0:10

Jó, to jsou ty paradoxy.