13.7.2020 | Svátek má Markéta


Přehlídka na Rudém náměstí

25.6.2020

Velkolepou vojenskou přehlídkou uprostřed Moskvy vyvrcholily v Rusku oslavy 75. výročí vítězného zakončení evropské části světové války. Než se budeme zabývat stinnými stránkami, je třeba jasně a jednoznačně konstatovat, že podíl vojsk pod praporem Sovětského svazu byl v Evropě rozhodující. 

Zpochybňování tohoto faktu je trapné, podlé a hlavně zbytečné. Když se Rusové ohlédnou po dvacátém století, moc důvodů k radosti a hrdosti tam nenajdou, kromě počátečního prvenství v kosmickém závodě je to opravdu jen to vítězství nad Němci.

Oslavy byly zkaleny už tím, že se kvůli epidemii koronaviru musely posunout z původního, tedy historického termínu. Také s jistou trpkostí je třeba vzpomenout, že při posledním velkém výročí pochodovali po Rudém náměstí i spojenci. Dnes si těžko představíme americké, britské a francouzské vojáky pochodující spolu s ruskými. Ano, hodně se od té doby stalo, především anexe Krymu a konflikt s Ukrajinou.

A tím se dostaneme k otázce viny. Ta se dnes široce přetřásá v souvislosti se vznikem světového konfliktu. Když ale budeme posuzovat míru zavinění aktuální roztržky s Ruskem, zatěžující a neproduktivní, protože bezvýchodné, nelze zapomenout na to, že Západ nezodpovědně vyvolával v části ukrajinských elit zcela nerealistickou vidinu připojení k NATO a EU. Ruská odezva na sebe nedala dlouho čekat. Je nepochopitelné, jak si mohl někdo myslet, že toto Rusové spolknou – jako Američané nespolkli sovětské rakety na Kubě. Byla to jednoznačně špatná politika. 

Proč tak kategorický odsudek? To proto, že se dobrá politika pozná snadno: dosáhne cíle. To se tady nestalo, dosáhlo se pravého opaku, dopadlo to patem, na kterém tratí všichni. A to, že na Rudém náměstí tentokrát nepochodovali Američané, Britové ani Francouzi, to je ještě ta nejmenší ztráta, která z toho všeho vznikla.

Aston Ondřej Neff


Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.