18.10.2021 | Svátek má Lukáš


Předsedovi komise pro kontrolu BIS

16.8.2007

Vážený pan

JUDr. Jeroným Tejc
předseda

Stálá komise pro kontrolu činnosti BIS
Poslanecká sněmovna
Sněmovní 4
118 26 Praha 1 - Malá Strana


Vážený pane předsedo,

Stálá komise pro kontrolu činnosti BIS dne 27. června vyslechla bývalé pracovníky BIS Vladimíra Hučína a Petra Částečku, autory řady svazků BIS. Jedná se především o svazky s krycími jmény SILON, ŠPUNT, DÝKA a HROB. Nebo také o záznam z 6. 1. 1999, který pořídil zdroj P400, případně záznam ze 14. 10. 1999, pořízený zdrojem "Jiný". Případně i záznamy pro analytický odbor BIS. Vladimír Hučín a Petr Částečka podali Vaší komisi vysvětlení, že uvedené svazky dokumentují činnost orgánů činných v trestním řízení na Přerovsku a na severní Moravě s důrazem na přerovské státní zastupitelství a jeho státní zástupce včetně Mgr. Radima Obsta, který dozoroval několik měsíců policejní vyšetřování údajného trestného činu místopředsedy vlády Jiřího Čunka. Autoři svazků tvrdí, že jmenované svazky ukazují, kdo mohl stát za rozpoutáním kampaně proti Jiřímu Čunkovi a že potvrzují spojení severomoravských orgánů činných v trestním řízení na struktury bývalého režimu.

Vaše komise údajně již svazky zkoumala. Vy sám jste, vážený pane předsedo, v červnu oznámil, že komise zformuluje závěry ze zkoumání těchto svazků "během dvou tří týdnů". Dovoluji si Vás, pane předsedo, požádat, aby Vaše komise informovala veřejnost o výsledcích své práce v tomto případě. Zvláště ve světle posledních zjištění týdeníku Respekt, že se případem Čunek a státními zástupci BIS zabývala. Při takto citlivé kauze, kdy je výrazně ohrožena pověst čestných soudců, státních zástupců a policistů, by měla veřejnost vědět, jakým způsobem je Bezpečnostní informační služba v celém případě angažována a proč usilovně tají, co jmenované svazky obsahují.

V Praze dne 14. srpna 2007

S pozdravem

senátor

Jaromír Štětina

(Poznámka redakce: originál dopisu ke stažení zde)
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.