28.9.2020 | Den české státnosti


Před odchodem z Iráku

8.1.2020

Na to nemusí být člověk věštec, aby správně předpověděl, že západní spojenci odejdou jak z Afghánistánu, tak z Iráku. K tomu jistě dojde, na věky tam zůstat nemohou. Otázka je, kdy se tak stane. Složitá jednání Američanů s Tálibánem probíhají, před odchodem z Vietnamu také jednali s Vietcongem.

Zlomovým rozhodnutím předcházejí vypouštění pokusných balónků. Dá se tak chápat i vyjádření velitele koaličních sil generála Williama Seelyho , že koalice působící pod americkým velením podle velitele respektuje svrchovanost země. Vzápětí americký ministr obrany Mark Esper spekulace o stažení amerických jednotek z Iráku popřel, neboť šlo jen o návrh a žádné rozhodnutí nepadlo.

Těžko se dá čekat, že toto prohlášení a následné dementi upevni pozici koaličních sil. Pokud to byl pokusný balónek, budou následovat další, provázené opětovnými dementi a uváděním na pravou míru. Na pozadí tohoto zmatku se rýsuje jedna prostá pravda. Pokusy exportovat demokracii a koncept lidských práv končí chaosem a obvykle prudkým zhoršením situace v dané zemi, včetně pokud jde o lidská práva.

Toto je vcelku jasné a bylo to konstatováno mnohokrát. Je ale dobře upozornit na to, že nastartovaný proces vyvázání z labyrintu má dopady i na naši scénu. Součástí koaličních sil je i Česká republika a proces se jí tedy bezprostředně týká. Z parlamentních stran komunisté a SPD prosazovali jednostranné porušení spojeneckých závazků a ukončení zahraničních misí. Ostatně každé vyslání takové mise předcházely půtky v parlamentu. Tady je ale třeba vidět zásadní rozdíl v tom, jaké by to bylo, kdyby Česká republika porušila spojenecké závazky a odešla, anebo jaké to bude, když se ze šlamastyky stáhne jako součást koaličních sil. V tom druhém případě nebudou koaliční závazky porušeny. Aby se tak stalo, to je toužebné přání komunistů, této páté kolony cizí mocnosti v naší zemi. Pro SPD je její postoj zjevně čistý populismus.

Další neznámá leží v budoucnosti: co se stane, až se Západ stáhne? Jen šílenec si může myslet, že zavládne klid. Tím jsme se ale dostali do sféry čiré spekulace.

Aston Ondřej Neff


Testování s Nutrilonem: Vyzkoušejte 5 druhů obilno-mléčných kaší, které si vaše děťátko zamiluje
Testování s Nutrilonem: Vyzkoušejte 5 druhů obilno-mléčných kaší, které si vaše děťátko zamiluje

Kaše Nutrilon Pronutra® jsou unikátní svým obsahem směsi prebiotik GOS/FOS. Díky kvalitním obilovinám jsou navíc přirozeným zdrojem energie,...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.