21.2.2020 | Svátek má Lenka


Právo vítěze

11.10.2016

První vyhrání z kapsy vyhání, praví české karbanické přísloví. Platí i pro politiku, někdy a někde. Zdá se, že určitě v Hradeckém kraji, kde vyhráli anonisté s 25,18 procenty a teď to vypadá, že budou civět do zdi.

Ono to má svoji logiku a není třeba být znalcem královéhradeckých poměrů, stačí vzít k ruce kalkulačku. V tomto kraji anonisté vyhráli s ještě větší převahou než v Ústeckém kraji, kde mají dvojnásobný počet zastupitelů oproti socialistům na druhém místě (20 : 10). V Královéhradeckém měli tu smůlu, že byli příliš úspěšní, získali 13 křesel oproti 6 oranžových. A pak se to sype po pěti a po čtyřech až po dva (Piráti + zelení), celkem je tu devět subjektů, jeden je koalice čtyř subjektů (s jádrem lidovců) a tři z nich jsou podvojní, takže vlastně patnáct. Jakpak to dlouho bude držet pohromadě: Třebas na loajalitu zelených by mohl vsadit jen lunatik a koalice Okamury s SPO je taky pěkný slepenec. To, že se malí spikli proti trochu většímu (ne velkému, protože 13 křesel v grémiu 45 zastupitelů není ani třetina), je vcelku logické. Vždyť ANO má víc než dvakrát tolik křesel než druhý největší, třikrát víc než tři z malých a víc než šestkrát víc než dva z malých.

Co asi bude dál? Je třeba aspoň 23 hlasů k většině v 45. Musí se tedy dát dohromady aspoň pět malých a bude hodně zajímavé pozorovat, kteří to budou a kdo z nich porodí hejtmana. Že by z toho mohl vzejít útvar moudrý a efektivní, je málo pravděpodobné. Kdyby vítěz, tedy anonisté, měl být hegemonem takové koalice, měl by kolem sebe pytel blech. Zároveň by získal většinovou odpovědnost v tělesu, jehož schopnost konat rozumné činy je velmi nepravděpodobná.

Tudíž bude pro ANO výhodné pojmout celý podnik jako absurdní divadlo, zůstat v kraji v opozici a navenek naříkat, jak mu bylo ublíženo. Což se může hodit už napřesrok ve velkých parlamentních volbách.

Aston Ondřej Neff


Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ ASISTENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.