8.10.2022 | Svátek má Věra


Potlesk pro Sanna Marin

22.8.2022

Finská premiérka Sanna Marin se dočkala soustředěné palby hnojometů kvůli videu, které někdo pustil na Instagram. Vzniklo na soukromé party, na které se popíjelo a tancovalo. Premiérka (36 let) konala obé.

Nejdřív čistě prakticky, z videa je zřejmé, že paní premiérka věděla o přítomnosti kamery, nešlo tedy o pokoutní natáčení. Zase čistě prakticky, asi bych na jejím místě zašel za osobou s kamerou a poptal se, jak se záznam dostal na Instagram. Opravdu ale nejsem od toho, abych finské premiérce radil, co má dělat. 

Známe případy, kdy politik měl nepříjemnosti kvůli večírku. Naposledy britský premiér Boris Johnson. Jenže to byly večírky v Dowling street za doby covidu, kdy platily přísné zákazy a navíc – Britové pravidla dodržují, aniž je k tomu nějaký biřic musí honit. Nuže, paní Marin tancovala a zpívala v dobách, kdy zpívání a tancování je povoleno.

Z našich luhů a hájů můžeme připomenout příběh politika, který pařil na ruské ambasádě a pak se dostavil na slavnost ve značně devastované podobě a v přímém ohrožení potupy se ocitly korunovační klenoty. Finsko nemá korunovační klenoty, paní Marin byla motoricky naprosto v pořádku, v tomto ohledu podávala skvělý výkon. Šlo tedy opravdu o jiný případ.

Pak někdo vybalil, že se prý na večírku šňupal kokain a paní Marin svolila podstoupit test na drogy. Co z toho všeho vyplývá?

Že i ve Finsku platí, že šmejdové a podrazáci jsou všude, a ve výsledku se paní Marin už asi hned tak nebude v budoucnu tak od vázaně veselit a zatrne ji, až uvidí někoho s kamerou. Kdo dal to video na Instagram by zasloužil… dodejte sami. Prostě, to se nedělá, je to hnusné.

Kromě hnojometů se ale paní Marin dostalo široké podpory ve Finsku a jinde. To je dobře. Zvolna se propadáme do neoviktoriánského pokrytectví, svatouškovství a puritanismu. Každý budiž pod kontrolou a běda mu, když vybočí z momentálně platných pravidel. Nedejme se. Tancujme, zpívejme, a když na to přijde proč si nepřipít. Pokud to není za nařízeného lockdownu anebo na ruské ambasádě.

Aston Ondřej Neff


M. Ilsner P R A S E 23:58 22.8.2022
P. Spáčil Těšší mě. Spáčil. 7:27 23.8.2022
A. Renjascu Bulharsko to již... 22:43 22.8.2022