27.10.2020 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


Polívka se vaří, Staněk na talíři

21.5.2019

Překvapení se nekonalo, prezident Zeman si vskutku nenechal ujít skvělou příležitost vyvolat dusno kolem demise ministra kultury Staňka. Premiér Babiš v pondělí odpoledne zajel za prezidentem do Lán a už dopoledne oznámil, že žádnou demisi předávat nebude, dokument že půjde obvyklou služební cestou. 

Bylo ale jasné, že i tato otázka přijde na přetřes. Také že přišla a prezident chce hovořit ve čtvrtek s Janem Hamáčkem a příští úterý s (ex)ministrem Staňkem. Žádné komuniké vydáno nebylo, takže zprávy jsou kusé a můžeme jen odhadovat, zda se výprask bude znovu odehrávat před kamerou pomocí hůlky, nebo zda bude jen virtuální.

Ten už probíhá a tentokrát ne zcela vinou prezidenta. Vždyť Jan Hamáček nejdřív tvrdil, že Staňka podrží, a pak připustil, aby ministr veřejně prohlásil, že odchází jaksi sám – pod Hamáčkovým nátlak. Takže co to bylo? Podržení, nebo nátlak?

Je to věru bizarní příspěvek do předvolebních diskusí. Těžko najít v současné době názornější ukázku, v jakém stavu se nachází sociální demokracie. Bez ministryně Maláčové, která dokázala nahrabat přídavky a příplatky a navýšení ber kde ber pro současnost i příští budoucnost - i napřesrok vyrostou mandatorní výdaje a také napřesrok bude mít deficit čtyřicet miliard -, bez její přičinlivosti bychom ani nevěděli, že nějaká sociální demokracie je. Rodičovský příspěvek tedy stoupne na 300 tisíc a to lidi určitě bude zajímat víc, než trapnosti kolem nějakého pana Staňka, kterého nikdo nezná. Představení, které Zeman uspořádá, tedy uspokojí jen elitní publikum.

Velká změna

Byly doby, kdy – tehdy – Československý rozhlas se ideově opíral o Rudé právo. Doba se změnila a vše je jinak, dnes je nejcitovanějším zahraničním listem britský Guardian. Duch je stejný, jen obsah trochu jiný. Čerstvá vůdčí idea: ve vedení Evropské unie je to samej běloch, to se musí změnit! Už se těším, co se z Guardianu dozvím zítra, a že to něco bude, to je jisté. Staří Římané varovali před čtenáři jediné knihy. Dnes se nám servíruje jediný list, Guardian.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.