9.3.2021 | Svátek má Františka


Diskuse k článku

Politický víkend

Zdaleka to nebylo jen vzpomínání a slavení významného výročí. V sobotu se v Praze konala na Letenské pláni velká demonstrace pořádaná společností Milion chvilek pro demokracii a neděle patřila oslavám i politickému vyjádření.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Rychlý 18.11.2019 7:54

Tady je dnes nablito jako v álejích!

J. Fridrich 18.11.2019 7:50

Při velkých oslavách pádu komunismu u nás a v celé Evropě se zapomíná na dva významné muže, kteří to umožnili - Ronald Reagan byl iniciátor pádu komunismu - Říše Zla ve Světě - a Gorbi se nezachoval jako zvíře zahnané do kouta a nezlikvidoval naši planetu v ohni jaderné apokalypsy.

V podstatě to Reagan udělal velmi logicky - velkým snížením daní gigantickým firmám Ameriky-USA postavil na nohy Ameriku ( toto socani všech zemí nikdy nepochopí, že snížením daní se rozjede ekonomika země a vybere se více....) po vládě slabého demokrata Cartera a s využitím takto získaných prostředků vložených do moderních zbrojních programů dostal rusáky do neřešitelného zaostávání ve vývoji sofistikovaných zbraňových systémů, ale kolabovalo jim celé jejich nevýkonné hospodářství...

P. Hofman 18.11.2019 7:34

Naopak, udavač byl typický socialistický blbec.

Kdyby vás tam totiž pustil (pokud nebylo kino vyprodané), měli by dva kluci nový zážitek, důležitost kultury v životě člověka by u nich zase o krůček stoupla a nemuseli by se dvě hodiny znuděně potloukat někde po pražských (či jiných) dvorcích. Navíc by se pak mohli blýsknout vyprávěním děje filmu kamarádům (natož kamarádkám), který oni ještě neviděli, čímž je namotivovat aby na něj šli taky.

A to kino by mělo tržbu o jeden lístek vyšší.

Z. Rychlý 18.11.2019 7:46

Kdyby je pustili všechny zadarmo, kultury lační by byli spokojeni a kino zkrachovalo. Tohle se vám nepovedlo.

P. Hofman 18.11.2019 8:23

Dva kluky na jeden lístek (jak píše autor) není zadarmo. Dnes běžná věc formou slev (i často dřív - děti, vojsko, důchodci!).

Takže zkuste trochu přemejšlet a ne si do textu někoho jiného projektovat své vlastní neporozumění.

Z. Rychlý 18.11.2019 8:38

Co takhle na klíně tři nebo čtyři kamarádi, jen to domyslete, vy slevo.

R. Brzák 18.11.2019 8:43

Uvaděč nebyl socialistický blbec, nýbrž obchodník, který odmítl snižovat cenu svého zboží. Můžeme se bavit o tom, zda tak získal, nebo ztratil. Ale choval se tržně. Nebyl tedy socan. Tím jste Vy v okamžiku, kdy důležitost kultury nadsazujete nad ekonomické vztahy. Ostatně, ti dva kluci by pak nevěděli, jak důležitá je kultura v životě člověka, protože součástí hodnoty je i její ceny na trhu. To ovšem je pro socialistu nepochopitelné...

P. Hofman 18.11.2019 9:38

Jistě, proto se dnes všechny firmy, nabízející horem dolem všemožné slevy, neumí chovat tržně.

Voni jsou ale hlava, panáčku.

R. Brzák 18.11.2019 9:44

Slevy nabízejí proto,že je to jejich obchodní strategie, nikoliv socialistická snaha umožňovat chudým dětem ulice nasávat kulturu. Stejně tak, jako je zcela v pořádku slevy nabídnout (když chcete přetlačit svou konkurenci), je také zcela tržní trvat na sebou stanovené ceně svého produktu (zvláště, když jsem totéž zboží prodal za tuto cenu řadě dalších lidí ve stejném okamžiku). Rozhodující je, jak své podmínky na trh vyhodnotí obchodník. A ten je vyhodnocuje s odpovědností sám za sebe. Pokud mu do toho neháže vidle socialista...

M. Němec 18.11.2019 7:16

Na pomoc unaveným filosofům Kotasům .

Dnes téma pragocentrismus.

Nejlepší jsou příklady : Kotas, ty jsi z Kolínska, ne ? Já znám jednoho Kolíňáka, jmenuje se Eman, a je přímo z Kolína. Naštěstí ( pro mě bohužel ) odešel do Prahy, v Praze vystudoval, pak se motal po pražskejch hospodách a prochlastal se k prognostickému kazateli, a po roce 1989 udělal v Praze závratnou kariéru, stal se z něj pražský Pepík a dokonce dnes sedí na Hradě. V Praze.

Kdyby se vykašlal na Prahu a pragocentrismus, mohl dnes sedět v Kolíně na náměstí a v klidu z lavičky krmit holoubky.

To by byla krása.

H. Kotaz 18.11.2019 7:20

Při listopadu 89 a jeho pokračování, byli i jiné osobnosti po republice, nejenom ty v Praze.

M. Němec 18.11.2019 7:30

Jo , a který důležití ?

Napadá mě jedinej Kubera, a ten skončil taky v Praze.

Z Kolína dějiny nenapíšeš.

Maximálně dostaneš do držky, jak sedláci od Chlumce.

I. Mertl 18.11.2019 7:58

Jo, jo, "byli"V o osobnosti jako jistý Kotas.

J. Havelka 18.11.2019 7:14

"Nedali mi přednost a to jsem šel ještě s dítětem...řvoucí lůza" povídal junior Václav Fangličkář Klaus k pokusu o předbíhání na Národní!

M. Němec 18.11.2019 7:33

Nebo jinak :

" Vzal jsem si vychcaně dítě jako štít a doufal, že kvůli němu na mě nebudou pískat."

M. Němec 18.11.2019 7:42

A pak doma u Klausů jr. v kuchyni :

"Tatínku, proč na tebe ti lidi bučeli a pískali ?"

"Protože je to lůza. A já jsem něco jako Mistr Jan Hus. Mistr Jan šel v Kostnici na hranici, já šel na Národní. Braň pravdu, mluv pravdu, bojuj za pravdu. Budeš se o tatínkovi učit v dějepisu."

A od plotny momentální partnerka ( no name ):

" Já si spíš myslim, žes seš vůl, žes tam chodil. Dítě z toho bude mít trauma, ty Mistře.Poď míchat guláš, ať děláš něco užitečnýho."

P. Aron 18.11.2019 8:19

Pane Němec, děkuji vám za to, jak předvádíte veřejně svou absolutní duševní ubohost. Totéž pan Havelka. Není to sice u vás dvou nic nového ale je dobré, že to ostatním připomínáte.

M. Moravcová 18.11.2019 8:23

Připojuji se k vám. Přesně jste to pojmenoval. Duševní ubohost.

P. Zinga 18.11.2019 8:30

R^

P. Kučera 18.11.2019 6:58

Hlavní myšlenka.

Aston popisuje notoricky známé věci, ano, dějiny proběhly jak proběhly, ale...

Zvedají se hlasy, že vzpomínky byly přehnané, v ČT že nebyly obvyklé detektivky, ani únik do fotbalového Bulharska prý nestál za nic. Ono to vzpomínání ale svůj význam mělo. Dnešní náctiletí většinou vůbec neví, co se před 30 lety událo, a hlavně co se dělo ta desetiletí před tím. Ono víkendové vzpomínání bylo velice spontánní, lidé, především ti mladí a neznalí, se shromažďovali zcela dobrovolně a se zájmem. Byla tím nahrazena absence vzdělání, které bývá zásluhou špatných učitelů většinou nudné, a pokud vůbec, probíhá způsobem "jedním uchem tam, druhým ven". "Hrozí", že se tento spontánní víkend bude každoročně v kreativních obměnách opakovat ne jednou za 10 či dokonce 30 let, ale každoročně.

Ale jedna myšlenka, a to ta hlavní, v dnešním komentáři nezazněla. A tím bylo volání po morálce, proti lžím, proti populismu a nastupujícímu ovládání sdělovacích prostředků oligarchy - ne kvůli zisku, ale kvůli manipulacím se společností. A tím bolavým místem s největším nebezpečím pro další zdravý vývoj společnosti jsou dvě figury: prezident Zeman se svým vlastizrádným zázemím a oligarcha Babiš se svojí stranou, mimo Prahu stále nejsilnější. Svobodomyslní lidé jsou citliví na vyjmenované zacházení a vývoj. Ten už jen nehrozí, už před několika lety začal. Bylo jasně deklarováno, že svobodné volby nejsou jediným, dokonce ani ne nejdůležitějším atributem demokracie. Bez nezávislého soudnictví a zejména masové absenci morálky, kdy jsou tolerovány masové krádeže s oficiálně prezentovanou frází "trestný čin se nestal" - a společnost tedy vidí v manipulacích a podvodech nejen přípustné chování, ale často i vzor, je krajně nebezpečné. Bez pevné morálky je celá myšlenka demokracie k ničemu.

Víkend ukázal, že náprava není beznadějná.

Dobrý den.

H. Kotaz 18.11.2019 7:15

Morálku zabil sám V. Havel, když nedodržel slovo dané společnosti svým prvním projevem, co by prezident.

Vyměnil ho za poklepávání po rameni a peníze.

J. Svoboda 18.11.2019 7:19

http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/novorocni-projev-prezidenta-vaclava-havla-z-1-ledna-1990/

J. Kombercová 18.11.2019 8:11

Ti, co mají patent na morálku, většinou prosazují politickou korektnost... a to je jedna velká lež sama o sobě.

Taky současný svět rozdělený na černou a bílou... že jsou i jiné barvy? Jako by se to "správné" vidění zabetonovalo. A mezi těmi správnými viděními se prohlubuje příkop.

M. Moravcová 18.11.2019 8:24

R^R^

P. Kučera 18.11.2019 9:23

Paní K., je korektnost a korektnost. Ta jedna znamená slušné chování, neužívání vulgarismů, taktnost, nikdy neomalenost. To vše je snad na místě. Druhá (podle mne nevhodně) zahrnuje zamlčování důležitých skutečností ve jménu ideálů, které jsou s nimi v nějakém sporu. Ona ta morálka má své opravdové kořeny asi v Desateru. Tam není ani slovíčko o zamlčování pravdy, naopak. Pokud se taková "korektnost" prezentuje jako morálka, je to samozřejmě chyba, tím s vámi souhlasím.

M. Němec 18.11.2019 6:49

Klausíček nácíček si udělal testíček své oblíbenosti v Praze.

Jo Klausíčku nácíčku, tradá do dodávky i s kuchařkou a podržpindou Zahradníkovou a objíždět Čechy, abys přebral nějakýho toho balíka Pitomiovi nebo anonistům.

Z. Rychlý 18.11.2019 7:48

Tolik žluči po ránu škodí zdraví.

I. Mertl 18.11.2019 7:59

Smích žluč tlumí, pomalý mysliteli.

Z. Rychlý 18.11.2019 8:12

souhlasím, kdy se ta taškařice rozjede?

J. Kombercová 18.11.2019 8:13

No, ono smát se "humoru" pana Němce taky dost dobře nejde. Jak kdy, ty světlejší chvilky jsou zřídkavé.