2.4.2020 | Svátek má Erika


Diskuse k článku

Politický víkend

Zdaleka to nebylo jen vzpomínání a slavení významného výročí. V sobotu se v Praze konala na Letenské pláni velká demonstrace pořádaná společností Milion chvilek pro demokracii a neděle patřila oslavám i politickému vyjádření.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času vzestupně, seřadit podle času sestupně
počet příspěvků: 713, poslední: 19.11. 2019 6:31, přehled diskusí

J. Ptáček 18.11.2019 0:25

Když se tak vzpomíná a oslavuje, je mně divné, že ani jednou nevzpoměli ty dva nejdůležitější muže sametovky - Ronalda Reagana a Michaila Gorbačova. Možná i sochy v Praze by se jim měly postavit.

P. Dvořák 18.11.2019 4:02

Ať je za pár let co bourat.

H. Kotaz 18.11.2019 5:23

Na co vzpomínat na ty dva ? Vždyť dnes jsou důležitější ti opozdilí hrdinové listopadu, jichž je čím dál víc..

Jen těch demokratů se nějak nedostává, jak říkal TGM.

V. Klepetko 18.11.2019 0:36

Tak jsem se vrátil z těch oslav domů - takže letos se to opravdu povedlo, dobrá organizace, bezva program a hlavně velká spousta skvělých lidí, a zdá se že i TV to pokryla dobře. A smekám zejména před Post Bellum!

A drobné šrámy? Za mě si jen ta šílená ostuda s vypískáním VKl.ml. a zlý kukuč Halíka, ale Aston to dobře vysvětlil, kde se to bere... AB ve svém smířlivém projevu ničím nepřekvapil, takže ty předčasné volby by nám teď opravdu mohlo zařídit snad už jen to NSZ :-)...

Aston má dnes i rozumný názor na ten volební systém. Žijeme tradičně v systému s poměrným zastoupením, a ten všude kde to mají tak pravidelně generuje slabé povolební většiny a sestavení vlády je rubikova kostka. Španělsko. Izrael. Brr... Ty problémy se dají nějak překonávat jedině díky systému bonusů pro vítěze voleb nebo zvýhodněním větších stran. Je to sice nespravedlivé, ale bez toho se nám ta demokracie úplně zasekne a budou nám tu nekonečně dlouho vládnout různé překlenovací a udržovací vlády bez důvěry nebo v demisi. To ale asi nechceme...

J. Lukavsky 18.11.2019 8:01

"budou nám tu nekonečně dlouho vládnout různé překlenovací a udržovací vlády" No kdysi v Itálii měli za jeden rok asi deset vlád... a byl to ekonomicky nejúspěšnější rok. Ministři si nestačili ani zahřát sesli a mazali - a nestačili nic zkazit! probatum est. J.L. end

V. Klepetko 18.11.2019 8:48

Jenže "bonus pro vítěze" mají i v Itálii. Bez toho bonusu je poměrný systém sice spravedlivější, ale fakt nefunguje, neplní svůj účel! Což dokládá i ten Váš příklad.

V. Klepetko 18.11.2019 9:24

P. S. Respektive, "bonus pro vítěze" je v Itálii stále spíše nedostatečný, a i další většinové prvky, korigující poměrný systém, jsou slabé. A pokus o ústavní změnu v tomto směru tam bohužel neprošel...

Výsledek - nestabilní vlády, které nemají ani šanci splnit nějaký volební program. Což smysl zastupitelské demokracie podkopává!

R. Franz 18.11.2019 2:36

Když se demokracie zasekne, tak ne nám, ale i našim sousedům, protože not za sousedy nácky není med pro nikoho. Že je Čechům spravedlnost cizí, to není nic nového.

R. Langer 18.11.2019 5:35

Jo, když vám je spravedlnost cizí, to máte těžký. Ostatní do toho ale laskavě netahejte. :-P

R. Franz 18.11.2019 2:46

Milion chvilek bylo evidentně ze všech, co se pokoušeli "slavit", nejúspěšnější. Vlastně šlo jen o připomínání hanby toho, co se stalo na Národní. Dodnes se prý neví, kdo vydal k útoku na studenty deset dní po pádu Berlínské zdi příkaz. Dojemné bylo ze Slovenska vzešlé stříhání drátů na hranici a naprostou novinou návrh Kňažka a VPN na zrušení vedoucí úlohy KSČ. Opět se ukázalo, že Češi byli a jsou ze všech postkomunistických zemí (včetně Ruska) bolševismu (přesněji nacionálbolševismu) zemí nejpolatnější.

R. Franz 18.11.2019 3:07

Volební systém je pokroucený kvůli chorobné touze po moci Václava Klause sen. Co by se stalo, kdyby v roce 1998 odešel z politiky není dnes už zcela jasné. Jasné ale je, že by se nenašel nikdo, kdo by přijal od bezskrupulozního Zemana oposmlouvu. Té se podařilo místo vylepšení volebního systému tenhle zdeformovat v technicistní paskvil, který navodil stav, kdy vítěz nebere vše, ale bere dost, aby opozice alespoň co do parlamentních počtů byla slabá jak věchýtek, tedy neodrážela skutečný stav ůle občanů, což je základní podmínka demokracie.

H. Kotaz 18.11.2019 5:29

Špatné na tom volebním systému do parlamentu ( kromě i jiného ) je, že se " vyvezou " mnohdy za lídrem/osobností čičmundové, kteří v politice nemají co dělat. A to i v komunální politice.

V. Klepetko 18.11.2019 7:39

Pravda. Jenže na každém z myslitelných volebních systémů se dá najít hodně špatného :-) Každý z nás má o ideálu nějakou představu, ale dobrý volební systém by měl být hlavně stabilní a měl by usnadňovat vznik nějaké vládní většiny s programovou vizí (byť kompromisní), kritizovatelnou a nahraditelnou v dalších volbách! Ten současný to sice blbě, ale umožňuje.

Takže bych byl s těmi změnami velmi opatrný!

J. Vobr 18.11.2019 4:52

TA METAFORA NA JEDEN LÍSTEK JDOU DO KINA DVA ,ale ten druhý musí sedět prvnímu na klíně ... to nemá chybu !!!

TAKOVÝ VOLEBNÍ SYSTÉM POTŘEBUJEME !!!!!! ;-D;-D;-D

J. Strakoš 18.11.2019 5:20

Ale vždyť my ho máme - někteří voliči k urně nepřijdou a prázdná místa v senátu a parlamentu nejsou - takže očividně někdo šel na jeden lístek vícetkrt. :-)

H. Kotaz 18.11.2019 5:32

Astone, ono by se také dalo říci, že v tom listopadu vyhrál vlastně pragocentrismus.

S. Tomáš 18.11.2019 5:57

R^R^R^

V. Němec 18.11.2019 5:55

Kdo to ví, ať mi odpoví. 40 let se budoval nejdokonalejší svět a skončilo to, prý, asi 100 000 tisícovým protestem tem na Václavském náměstí a za vedení nejmoudřejšího z nejmoudřejším se započal budovat systém ještě dokonalejší toto padlého. Netrvalo dlouho a onen moudrý muž pravil, že je tu blbá nálada. Jak vidět tak se od té doby stupňuje. Nyní, prý, 300 000 tisíc na Letné volá po změně, po změně toto západního, skoro dokonalého, co se tu 30 let usilovně buduje. Jsme v EU, máme dotace - fantastický systém zdokonaleného kapitalismu - máme dokonce velkopodnikatele západního střihu dokonce premiérem, jsme v Nato a zase tolik tisíc lidí se.. na to, volá po změně. Tož nevím, nevím.

J. Svoboda 18.11.2019 6:38

Asi vám uniklo, že tolik tisíc lidí nevolá po změně systému. Oni volají, že velkopodnikatel západního střihu je ve skutečnosti STBácký fízl.

Pěkný den.

J. Havelka 18.11.2019 6:29

Znovu se mi potvrdilo, po Havlovi to měl být Pithart. Včerejší rozjímání těch tří, "co byli u toho" Pitharta, Jičínského a Klause ukázalo, že Klaus se vůbec nezměnil, pokud ano, k horšímu, Nejen že poučoval moderátorku jak by správně měla znít položená otázka, ale jeho, "přečtěte si moje knihy" a "o tom jsem taky napsal knihu", to už byl vrchol jájovství. Pithart se s ním vůbec nepáral , věčná škoda, že už je za zenitem věkem.Před Jičínským klobouček, pamatováka jako hrom![>-]EU

M. Němec 18.11.2019 6:56

Pithart toho napsal víc než Livius Clausus Egomaniacus a nikomu to nenutí.

Pithart měl bejt president.[>-][>-][>-]

H. Kotaz 18.11.2019 7:17

Asi ano, ale v tom případě hned při prvních prezidentských volbách, po V. Havlovi.

J. Kombercová 18.11.2019 8:15

Nemám pana Pitharta vyloženě nerada, leč po Havlovi být neměl... i když, pokud by tenkrát šel za komunisty místo Klause pan Sokol, mohl být prezidentem on. Jenže pan Sokol za komunisty nešel.

M. Němec 18.11.2019 6:49

Klausíček nácíček si udělal testíček své oblíbenosti v Praze.

Jo Klausíčku nácíčku, tradá do dodávky i s kuchařkou a podržpindou Zahradníkovou a objíždět Čechy, abys přebral nějakýho toho balíka Pitomiovi nebo anonistům.

Z. Rychlý 18.11.2019 7:48

Tolik žluči po ránu škodí zdraví.

I. Mertl 18.11.2019 7:59

Smích žluč tlumí, pomalý mysliteli.

Z. Rychlý 18.11.2019 8:12

souhlasím, kdy se ta taškařice rozjede?

J. Kombercová 18.11.2019 8:13

No, ono smát se "humoru" pana Němce taky dost dobře nejde. Jak kdy, ty světlejší chvilky jsou zřídkavé.

P. Kučera 18.11.2019 6:58

Hlavní myšlenka.

Aston popisuje notoricky známé věci, ano, dějiny proběhly jak proběhly, ale...

Zvedají se hlasy, že vzpomínky byly přehnané, v ČT že nebyly obvyklé detektivky, ani únik do fotbalového Bulharska prý nestál za nic. Ono to vzpomínání ale svůj význam mělo. Dnešní náctiletí většinou vůbec neví, co se před 30 lety událo, a hlavně co se dělo ta desetiletí před tím. Ono víkendové vzpomínání bylo velice spontánní, lidé, především ti mladí a neznalí, se shromažďovali zcela dobrovolně a se zájmem. Byla tím nahrazena absence vzdělání, které bývá zásluhou špatných učitelů většinou nudné, a pokud vůbec, probíhá způsobem "jedním uchem tam, druhým ven". "Hrozí", že se tento spontánní víkend bude každoročně v kreativních obměnách opakovat ne jednou za 10 či dokonce 30 let, ale každoročně.

Ale jedna myšlenka, a to ta hlavní, v dnešním komentáři nezazněla. A tím bylo volání po morálce, proti lžím, proti populismu a nastupujícímu ovládání sdělovacích prostředků oligarchy - ne kvůli zisku, ale kvůli manipulacím se společností. A tím bolavým místem s největším nebezpečím pro další zdravý vývoj společnosti jsou dvě figury: prezident Zeman se svým vlastizrádným zázemím a oligarcha Babiš se svojí stranou, mimo Prahu stále nejsilnější. Svobodomyslní lidé jsou citliví na vyjmenované zacházení a vývoj. Ten už jen nehrozí, už před několika lety začal. Bylo jasně deklarováno, že svobodné volby nejsou jediným, dokonce ani ne nejdůležitějším atributem demokracie. Bez nezávislého soudnictví a zejména masové absenci morálky, kdy jsou tolerovány masové krádeže s oficiálně prezentovanou frází "trestný čin se nestal" - a společnost tedy vidí v manipulacích a podvodech nejen přípustné chování, ale často i vzor, je krajně nebezpečné. Bez pevné morálky je celá myšlenka demokracie k ničemu.

Víkend ukázal, že náprava není beznadějná.

Dobrý den.

H. Kotaz 18.11.2019 7:15

Morálku zabil sám V. Havel, když nedodržel slovo dané společnosti svým prvním projevem, co by prezident.

Vyměnil ho za poklepávání po rameni a peníze.