29.5.2022 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Poláci na slovenském nebi

30.4.2022

V pátek v Bratislavě jednali polský a slovenský ministr obrany a na závěr oznámili, že Polsko je připraveno svými stíhačkami chránit nebe nad Slovenskem. Logika je v tom, že Slováci přecházejí z MiG-29 na americké F-16, ale ty jim dorazí až v roce 2024. Do té doby tedy budou zaskakovat polské F-16.

Je to další rozumný krok a zároveň i lekce pro nás. Slováci si velmi rychle a s pozitivním výsledkem odbyli základnovou debatu, zatímco u nás jsme se ji ani neodvážili doopravdy otevřít. A ne snad, že by naše proruská pátá kolona byla slabší než ta slovenská! Stačilo si v pátek poslechnout další výlev exprezidenta Klause na CNN Prima News o tom, jak ta válka na Ukrajině není česká, abychom věděli, jak to s pátou kolonou je.

Podstatné ale je, co bude dál. Slováci jsou na čekačce na F-16. My máme se Slováky dohodu o společném vzdušném prostoru pro naše letectva. Patrolovat nad nimi ale budou Poláci. Je to groteskní vysvědčení pro naši minulou akviziční politiku: disponujeme hezkými hračkami jménem Gripen, které se výborně hodí na slavnostní průlety při kladení věnce u pomníku Neznámého vojína. Když ale jde do tuhého, tak Slováci zřejmě soudí, že bude líp se spolehnout na F-16 polského letectva.

Ze Slovenska tedy přišla dobrá zpráva, raději bych ji slyšel z Prahy. Například, že se akvizice budou koordinovat – jak se Slováky, tak i sPoláky, když už se s Maďary nedá počítat. Dosavadní akviziční politika mnoho základu pro optimistická očekávání nenabízí, ale ani dobrá překvapení nejsou vyloučena. Zvlášť když podle počtu pravděpodobnosti se šňůra chyb musí jednou přerušit!

Aston Ondřej Neff