Neviditelný pes

Pohádka na téma Čertův Mlejnek

18.8.2022

Autor pohádek o Rumcajsovi, zesnulý Václav Čtvrtek, by jistě dokázal poutavě zapracovat romantické lokace jako je Čapí hnízdo do svých pohádek. Mistr už mezi námi není, osiřela Manka i s Cipískem, musíme tedy vzdělávat báje vlastní. K soudnímu finále se blíží příběh o hotelu přepsaném na děti, aby vychcaný tatínek dosáhl na dotaci a pak zase hotel dětem sebral. Nicméně publikum si žádá příběhů nových a ejhle, máme tu pohádku Čertův Mlejnek. Tento Rakušanův Mlejnek se deset let stýkal s komplicem gangstera Krejčíře vybaveným papíry na hlavu, aby nejdřív upadl do hlubokého podezření a abraka dabra, premiér Fiala odhalí žasnoucímu publiku jeho zásluhu v kauze Dozimetr. To je ta kauza, kvůli které je dotyčný Krejčířův komplic ve vazbě.

Kauz ze kterých se vyklubaly pohádky máme bohužel za sebou tolik, že nás to naučilo skepsi. Vždyť i v Čapím hnízdě navrhuje státní zástupce jako trest podmínku, metrák zlata se v jiné kauze proměnil v nezdaněné kabelky a o průkazní hodnotě materiálů takzvaně uniklých kolem Dozimetru panovaly pochyby už v den zveřejnění. Střízlivě uváženo, je velmi pravděpodobné, že Petr Mlejnek vládu přesvědčil, že k jeho odvolání nejsou důvody, natož aby měl kvůli němu padnout ministr vnitra. To se odehrálo v reálném světě. V politice ale je podstatný svět virtuální, legenda o Čertově Mlejnku se zrodila, a v souboji pohádek půjde jedna báje proti té druhé.

Kdo opravdu věří, že soud pošle Babiše do tepláků, když base se skoro vykroutil Rath, kterého chytli v krabicí peněz v ruce a právě tak Janoušek, který ožralý přejel člověka a snažil se ujet policii, to vše pod dohledem svědků? Jedna strana bude mít proti té druhé svoji pohádku, vy na nás Čapím hnízdem, my na vás Čertovým Mlejnkem. Takhle se budeme bavit, zatímco bychom měli mít jiné vážné starosti a hlavně, hledět, jak z toho ven.

Není čas na to začít usilovat o zrušení emisních povolenek, když ceny fosilních paliv rostou i bez úřední regulace? To by mělo být téma reality, kdežto pohádky, ty nechme dětem.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek