27.1.2021 | Svátek má Ingrid


Podržený Lukašenko

15.9.2020

Podobnost situace v Bělorusku 2020 a Československu koncem osmdesátých let je svůdná. Svádí k výroku, že jde o totéž, a s obrazy této paralely se můžeme často setkat. Bohužel je to podobnost klamná.

Zásadní rozdíl je ve dvou hlavních aktérech. Michail Gorbačov žil v iluzi, že lze reformovat systém, v jehož čele se ocitl. Naopak Vladimír Putin naprosto bezpečně ví, že reforma možná není a že každá změna znamená hrozbu pro něho a systém, který vybudoval. Jednu chvíli už to vypadalo, že se rozhodl hodit Lukašenka přes palubu, když vyloučil, že by Rusko vojensky v Bělorusku zasáhlo. Odezva ho zřejmě vyplašila, takže poslal 300 výsadkářů na společné manévry. S Lukašenkem vlídně pohovořil v Soči a slíbil mu peníze. „Jsme pro to, aby sami Bělorusové, bez napovídání a tlaku zvenčí, klidným způsobem a dialogem projednali tuto situaci a došli ke společnému řešení,“ to jsou Putinova slova.

Strašné je, že úplně stejná věta se dá vložit do pera evropskému politickému komentátorovi anebo do úst kterémukoli politikovi. Rozdíl je v představě, jak by ten dialog měl vypadat.

Viděno západní perspektivou, měl by vyústit ve skutečně svobodné a nezávisle kontrolované volby – přičemž naprosto není vyloučeno, že by je Lukašenko vyhrál.

Viděno východní perspektivou se dialog odehrává ve vyšetřovnách běloruské policie, za přispění obušků.

Aston Ondřej Neff


Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.