29.1.2023 | Svátek má Zdislava


Podpoří nebo nepodpoří

16.12.2022

Favorizovaný prezidentský kandidát Petr Pavel vyvolal rozruch svým výrokem, že si ještě rozmyslí, zdali by podpořil v druhém kole Danuši Nerudovou. Byl to úlet nebo strategický tah? Dal tím najevo svou schopnost se před rozhodnutím zamyslet, do ničeho se nehrnout a nejdřív analyzovat data – jako se rozvážně zachoval, když na polské území dopadla údajná Putinova raketa, zatímco jiní sedlali koně, že se šavlí potáhnou na Kreml?

Nevíme a je to vlastně jedno. Podpořit nebo nepodpořit, toto dilema bude před generálem stát, pokud se do druhého kola nedostane. Jakmile tam bude Danuše, pak rozhodnutí bude znát „podpořit Babiše nebo nepodpořit‟. Takže úvaha je to přinejmenším předčasná a nikdo nerozmotá, zdali výrok generálovi pomohl nebo uškodil.

Máme v podstatě dvoje volby.

V těch prvních má svět liberálů příjemně široký výběr, je to samozřejmě generál a Danuše, ale v úvahu připadá i Fischer, eventuálně Hilšer. Svět zemanovského lidu má výběr užší, může volit Babiše anebo vsadit na obskurní figuru pana Bašty anebo se soustředit na desperádní zoufalce bez reálné šance uspět. V tomto smyslu se zdá, že pošetilé jsou stesky na to, že se vládní demoblok neshodl na jednom kandidátovi. Že to jsou stesky falešné dokazuje prostý fakt, že žádný ze stejskalů nikoho nejmenoval: proč jste nenominovali tu či onu postavu, to je Masaryk nové doby! Žádného Masaryka nevidíme. Pro demoblok by dávalo smysl, kdyby nasadil coby minimasaryka Petra Fialu, a že se o tom skutečně mluvilo. Jenže on nechce, možná někdy jindy, kdo ví.
To bychom tedy měli tu první volbu, první kolo.

No a definitivní bude druhé kolo a pro skalní to zase nebude žádná volba: babišovci hodí lístek Babišovi a liberálové komukoli z liberální čtyřky. Jak ale se zachovají ti neskalní, ti co nevědí, co se rozhodují na poslední chvíli? Na to je odpověď za mnoho miliónů a ta bude zrát od 15. do 26. ledna.

Aston Ondřej Neff