Neviditelný pes

Podpora nebo náprava

25.8.2022

Čtrnáct tisíc průměrně, čtyři tisíce ještě letos, taková je představa vlády jak řešit tíživou situaci s cenami energií. Znamená to, že v době dvacetiprocentní inflace při nesmyslně stoupajících cenách energií vláda nasype do lidí sumu, která v rozpočtu na hlavu bude vítaná (každá koruna dobrá), ale ve srovnání s náklady nepodstatná. To vše samozřejmě na dluh. Ještě že je v tom „odpuštění“ poplatků za obnovitelné zdroje! Obnovitelné zdroje, toto božstvo zeleného náboženství, v dodávkách energie bezvýznamné, finančně zatěžující.

Je nepochopitelné, že se zásadním politickým tématem ještě nestaly emisní povolenky. T snad měly teoreticky smysl v tom, že kvazi tržním způsobem tlačily na úspory energií (nepochybně chvályhodná věc) a na vývoj nových technologií (neméně chvályhodná věc). Emisní povolenky měly ekonomicky zatížit spotřebu, aby se zamezilo plýtvání podpořeného levnými zdroji. Ty přestaly být levné, potřeba šetřit je zjevná, tlak na inovace je zásadní: vize přestavby uhelných elektráren na elektrárny s jednotkami modulárních jaderných reaktorů není žádná sci-fi. Touto cestu je třeba jít na úrovni Unie i na úrovni národních vlád. Finanční záplaty nic neřeší a přešlapování jen vyšlapává cestu k blížící se společenské krizi. Podpora mnoho neřeší, náprava je jinde.

Dodatek
Čtu v Konzervativních novinách glosu Matyáše Zrna:
Japonský premiér Fumio Kišida ve středu prohlásil, že země deset let po havárii ve Fukušimě obnoví provoz dalších odstavených jaderných elektráren a bude se zabývat vývojem reaktorů nové generace. Kišida zdůraznil, že ukrajinská krize a rostoucí náklady na energii si vynutily změnu veřejného mínění i přehodnocení politiky v oblasti jaderné energie. Novinářům řekl, že pověřil úředníky, aby do konce roku přišli s konkrétními opatřeními, včetně „získání pochopení veřejnosti“ pro udržitelnou energii a jadernou energetiku.
Co dalšího k tomu dodat? Toto není příštipkaření, toto je racionální krok.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek